Bakteriyle Temas Edince Parlayan Yara Bandı!

0
0
0
0
0
Bakteriyle Temas Edince Parlayan Yara Bandı!
Araştırmacılar bakteri ile temas etmesi halinede parlayacak yara bandı ürettiler.
Tıpta sahip olduğumuz en güçlü ve etkili ilaçlardan birisi antibiyotiklerdir. Yapıları dolayısıyla neredeyse yaşayan her hücreyi öldürme yetkisine ve gücüne sahip olan bu ilaçlar, ancak çok gerekli durumlarda vücuda alınıyorlar çünkü vücuda girişlerinden itibaren bakteri ve mikroplarla birlikte vücudumuzda bulunan ve bizler için çalışan hücreleri de yok ediyorlar. Bu gibi nedenlerden ötürü her hastalıkta kullanılmayan ve sadece doktorların söylediği tarihlerde, doktorların söylediği dozlarda kullanılması gereken bu tehlikeli ilaçlar, tıp konusundaki geliştirilmesi gereken ilaçlardan birisi çünkü yararlı olduğu kadar zararlı da. Bu konuda araştırmalarını devam ettiren bilim adamları, antibiyotiklerin doğru miktarlarda kullanılmasını sağlayacak yeni bir yöntem buldular.
 

Hastaların vücuduna en fazla mikrop-bakteri girişi vücudun yaralı olan kısımlarından gerçekleşir. Bu nedenle yaralı olan kısımların düzgün bir şekilde kapatılması konusundaki çalışmalara odaklanarak antibiyotiklerin kullanımını azaltmayı hedefleyen bir grup araştırmacı, yaralanan vücut kısımlarımıza yapıştırdığımız yara bantlarının bu konuda bizlere yardımcı olabileceğini düşünmüşler. Özel tasarladıkları yara bantları sayesinde bu bantlara bakteri ile temas edince parlayan bir madde yerleştirmeyi başarabilen Bath Üniversitesi araştırmacıları, fosfor yeşili rengine dönüşebilen yeni bir yara bandı ürettiler.

Bu gelişmiş yara bantlarında bulunan madde, bakterilerin bantın iç kısımlarına doğru hareket etmesi durumunda doktorları veya hastayı rengini değiştirerek uyaracak. Bu bantın alt kısmında bulunan yaranın mikrop kaptığını anlayabilen doktor da bu durumda gerekli olan tedaviyi uygulayabilecek. Bu tedavi sırasında antibiyotik kullanan doktorlar, sadece gerektiğinde antibiyotiği kullanarak yararlı hücrelerin korunmasına ve antibiyotiğin zararlarının en aza indirgenmesine katkı sağlayacaklar.

Kaynak: Engadget 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0