• Anasayfa
  • Sektörel
  • BBC, Raspberry Benzeri Mikro Bilgisayarını Okullara Dağıtacak

BBC, Raspberry Benzeri Mikro Bilgisayarını Okullara Dağıtacak

0
0
0
0
0
BBC, Raspberry Benzeri Mikro Bilgisayarını Okullara Dağıtacak
Geçtiğimiz günlerde incelemesini yaptığımız Raspberry Pi’ye rakip olarak gösterilen BBC’nin Micro Bit isimli bilgisayarı, bu yaz tatilinin ardından okullarda ücretsiz olarak dağıtılmaya başlanacak.
Üzerinde bir pil kasası bulundurmayan devre kartı, BBC’nin hedeflediği üzere giyilebilir teknolojiler odağında kullanılmak üzere tasarlanmış ve mikro USB girişinden ya da harici bir batarya ünitesi eklenerek kullanılabiliyor.

Micro Bit’in ayrıca üzerinde Bluettoth bağlantısı ve bir ivme ölçer, manyetometre ve iki donanım butonu bulunuyor. Bu minik devre ile yapılabilecek elbette çok fazla şey var; ancak bir başka kullanım amacı da Raspberry Pi ya da Arduino gibi bilgisayarlar ile birlikte kullanılarak üretilebilecek projelerin sayısını sınırsıza çıkarmayı amaçlamak.

Microsoft da küçük programcıların işlerini kolaylaştırmak için web tabanlı bir sanal ortam yaparak kodlarının nasıl çalıştığını simule etmelerini sağlayacak bir sistem ile bu projeye yardım edeceğini duyurdu.
 

ARM gibi diğer bazı büyük firmalar da Micro Bit’i desteklediğini duyurdu ve yolun başında olan bir projenin yolun başında olan programcılara ne gibi olanaklar sağlayacağını ve neler geliştireceklerini merakla beklediklerini belirterek ilerleyen dönemde küçüklerden çok daha fazla Kickstarter projesi görebileceğimizi söyledi.

Yer yüzündeki tüm okullarda bu projenin başlatılması elbette tüm insanlık için çok büyük bir gelişme olacaktır; ama belki bir gün diyerek bu projenin BBC’nin merkezi olan İngiltere’de gerçekleşeceğini de söylemeden bitirmeyelim.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0