• Anasayfa
  • Sektörel
  • Beyin Hastalıklarının Teşhisinde Kullanılacak Yeni Yöntem: Akıllı Kalem!

Beyin Hastalıklarının Teşhisinde Kullanılacak Yeni Yöntem: Akıllı Kalem!

0
0
0
0
0
MIT araştırmacıları, kişilerin akıllı kalem çizimlerinden ileride oluşabilecek hastalıkların tahminini yapabilen bir sistem geliştiriyorlar.
Teknolojinin gelişimi her konuda sevindirici olsa da tıp konusunda gelişen teknoloji, bence diğer konulardaki gelişmelerden kat kat güzel. Bu gelişmelere her gün yenilerinin eklenmesi, zamanla hastalıkların tedavisinin kolaylaşmasını ve insanların daha uzun yıllar boyunca yaşamasını sağlayabiliyor. Fakat malesef canlı organizmaları kapsayan tıp, teknolojinin bu organizmalarla işbirliği yapmakta zorlanmasından dolayı biraz yavaş ilerliyor.

Massachusetts Institute of Technology, yaptığı çalışmalar, buluşları ve araştırmaları ile oldukça ünlenmiş bir kuruluş. Bu kuruluş, tıp konusunda bir çok insanın hayatını kurtarabilecek bir yeniliğe imza attı: akıllı kalem ile teşhis. Bu teşhis yöntemi, yeni teknoloji akıllı kalemlerin, bilgisayar ortamına çizdiği bir takım resmin bilgisayarda bulunan özel bir sistem sayesinde kontrol edilmesinden oluşuyor.Kontrol yapılan kişi, araştırmacıların ona söylediği çizimi akıllı kalem yardımı ile çiziyor. Bilgisayar ortamına aktarılan bu çizim bilgisayar tarafından, kişinin el hareketleri, çizimi tamamladığı süre, çizimin detayları gibi etkenler doğrultusunda kontrol ediliyor ve bu veriler, önceden örneklendirilmiş çeşitli beyin hastalığı safhalarında çizilen resimlerle karşılaştırılıyor.

Bu işlem sayesinde kişinin çizim verilerinin eşleştiği bir hastalık varsa bilgisayar karşılaştırma sonucu haber veriyor ve kişi tam emin olunması adına taramadan geçiriliyor. İşlem, eğer hastada bu hastalık söz konusu ise erken teşhisle tedavi şansını %90'a kadar arttırabiliyor.

Sistemin bilgisayara düşen bölümü henüz tam olarak bitirilmedi. Bitimiyle birlikte başlanacak olan denemelerde iyi sonuçlara ulaşılırsa, cihazın kullanımıyla birlikte sayısız insan hayatını kurtarabilir.

Kaynak: Engadget
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0