Bilgisayarları Saniyeler İçerisinde Yakan USB Üretildi!

2
0
0
0
0
Bir güvenlik çalışanı, bilgisayarlara yüksek voltaj vererek bilgisayarı tamamen yakan USB üretti.
Teknolojinin ve internetin gelişmesiyle birlikte bilgisayarlar, her an yanımızda bulundurabildiğimiz ve internete bağlanabilmesi sayesinde neredeyse bütün işlemlerimizi halledebildiğimiz cihazlar haline geldiler. Bu işlevleri nedeniyle her zaman yanımızda tuttuğumuz ve en gizli, en önemli bilgilerimizi bile kaydettiğimiz bilgisayarlarımız sizce yeterince güvenli mi?

Bilgisayarlarımıza, internet üzerinden gelebilecek her türlü saldırıya veya kötü yazılıma karşı koruma olarak virüs programları yüklüyoruz. Bu programlar bazı durumlarda yeterli olabilseler de bazen bilgisayarlarımızın maruz kaldığı ve bizden habersiz şekilde gerçekleştirilen fiziksel müdahaleler, oldukça tehlikeli olabiliyor. Bu durum, en az bilgisayarımızda olduğu kadar önemli bilgileri barındıran taşınabilir belleklerde de geçerli.  
 

Bir güvenlik firması çalışanı, önemli bilgilerinizin bulunduğu USB belleğinizin çalınması, kaybolması veya kurcalanması gibi durumlarda bu cihazların içerisinden bilgi alınmaması için oldukça gösterişli bir düzenek hazırlamış. Taşınabilir belleğe kurulan düzenek, USB belleğin yabancı olan bilgisayarlara yüksek voltajda elektrik akımı vermesini ve bu bilgisayarları anında kül etmesini sağlıyor. Tasarımın sahibi ve yapımcısı "Dark Purple" takma isimli güvenlik firması çalışanı, USB belleğinin içine kurduğu ve dışarıdan hiçbir şekilde farkedilmeyen bir düzenekle bunu gerçekleştirdiğini belirtti.

"Katil USB" olarak anılan bu USB içerisinde DC-DC dönüştürücülerin bulunduğu bir düzeneğe sahip. USB aygıtı herhangi bir USB girişine takıldığı an dönüştürücülerden birisi kapasitörleri aktif hale getiriyor ve böylece USB belleğin içinde bulunan 220 volt elektrik akımı USB girişinden direkt olarak bilgisayara aktarılıyor. Böyle bir akım karşısında devrelerinin fazla yüklenerek yanmasından başka şansı olmayan bilgisayar, işlemin elektrik iletemeyecek hale gelene kadar tekrarlanmasıyla birlikte küle dönüşene kadar yanıyor.Bu elektrik akımı USB girişlerinin direkt olarak bağlı olduğu anakartı, işlemciyi ve hatta bağlı olan diğer cihazları yaktığından dolayı USB'yi izinsiz şekilde kullanan kişi son derece pişman oluyor. Katil USB aygıtı, sahip olduğu düzeneğin sadece elektriği iletmesi nedeniyle uygun girişi olan bütün cihazları saniyeler içerisinde kullanılmaz hale getirebiliyor. 

Kaynak: Gizmodo 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0