Bilim Adamları Beyaz Renkte Lazer Işını Üretti!

0
0
0
0
0
3 ana ışık rengi kullanılarak Dünya'nın ilk beyaz renkli lazeri üretildi.
Nature'da yazılana göre Arizona State University araştırmacıları tarafından Dünya'nın ilk beyaz renkli lazeri üretildi. Teknoloji daha tam olarak mükemmelleşmemiş olsada, teknolojinin ileri seviyede geliştirilmesi insanlık için büyük önem taşıyan, evlerimizde ve elektronik cihazlarımızın ekranlarında kullandığımız aydınlatma konusunda oldukça yararlı olabilir.

Son 50 yıl içerinde gelişmeye başlayan lazer teknolojisinin bugüne kadar üretemediği tek renk beyazdı. Çünkü beyaz renk, 3 ana ışık renginin (yeşil, kırmızı, mavi) tam olarak eşit oranlarda birleştirilmesiyle oluşuyor. Arizona State University araştırmacıları, bunu 3 rengin yarı iletken lazerlerini aynı yerde toplayarak yapmışlar. Her biri bir saç telinin 100 katı kadar ince olan bu lazerler, paralel olarak bağlanınca ortaya beyaz renk çıkmış.

Lazerler her türlü LED teknolojisinden çok daha verimli ve kaliteli aydınlatma ve görüntü sunuyor. Hatta o kadar kaliteli görüntü sunuyor ki, Arizona State University araştırmacılarına göre "geliştirilmesi gerek" diye adlandırılan bu teknoloji bile, ekranlarda kullanılan diğer tür teknolojilerden %70 daha çok renk gösterebiliyor. Fazla renk demek daha canlı, daha gerçekçi görüntü demek olduğu için %70 gibi bir çoğunluk, daha şimdiden bu teknolojinin üzerine dikkat çekmesini sağladı.

Ayrıca araştırmacılar, bu teknolojinin Wi-Fi teknolojisinin rakibi olan Li-Fi teknolojisinde de işe yarayacağını belirtti. Bu teknoloji Wi-Fi'ın aksine veriyi ışıkla taşıyor ve üzerine fazla düşülmemiş olmasına rağmen Wi-Fi'dan oldukça hızlı. Radyo dalgaları üzerinden veri taşıyan Wi-Fi'dan 10 ila 100 kata kadar hızlı olabilecek olan Li-Fi da, beyaz renkli lazerin kullanılabileceği konulardan birisi.Lazerlerin günlük yaşamımızda kullanılmaya başlanmasına daha çok var fakat bu yeni keşif, bu sürecin başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Kaynak: TheVerge
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0