• Anasayfa
  • Sektörel
  • Bilim Adamları Beyin Dalgalarıyla Kontrol Edilen Dış İskelet Yaptılar!

Bilim Adamları Beyin Dalgalarıyla Kontrol Edilen Dış İskelet Yaptılar!

0
0
0
0
0
Bilim Adamları Beyin Dalgalarıyla Kontrol Edilen Dış İskelet Yaptılar!
Alman ve Koreli bilim adamlarından oluşan bir grup, kullanan kişini beyin dalgalarıyla kullanılan dış iskelet yapmayı başardı.
İnsan vücudu, her zaman anlaşılması en zor yapılardan olmuştur ve bugün bile sayamayacağımız kadar çok gizemi barındırıyor. Bu gizemler, insanların inanılmaz şeyler başarmasında rol oynadığı kadar sahip olduğumuz sistemin de anlaşılmasını güç kılıyor, böylece herhangi bir sorun oluşması durumunda yapılan müdahalelerin başarı şansı düşüyor.

Alman ve Koreli bilim adamları, bir proje dahilinde insanların beyin dalgalarıyla istediği hareketleri yaptırabilecek dış iskelet üretmeyi başardılar. Bu iskelet, kullanacak olan kişinin üzerine bağlanıyor ve kişiye her türlü denge konusunda yardım sağlıyor.
 

Dış iskeletin çalışma prensibi alsında oldukça anlaşılabilir. Kullanıcının başına takılan bir kask, kişinin ön panelinde bulunan LED ışıklara bakmasıyla bağlantılı olarak çalışıyor. Kişi herhangi bir LED ışığa bakınca, göz teması sırasında oluşan küçük elektrik akımını kask yakalıyor ve Wi-Fi yoluyla ana işlemciye iletiliyor. Bu iletilen veri, kişinin hangi LED'e baktığına göre işleniyor ve dış iskelete iletiliyor.

Dış iskelete ise sadece bu komutu Wi-Fi aracılığıyla alıp işleme sokmak kalıyor. Kullanıcının baktığı LED'e göre farklı komutlar alan dış iskelet, LED panelde hangi yöndeyse o yöne doğru ilerlemeye başlıyor. Eğer kullanıcı orta kısımda bulunan LED'e bakarsa dış iskelet duruyor.

Bu sistemin kullanımı konusunda ustalaşmak çok kolay ve kullanıcılar 1-2 dakikalık pratikten sonra kullanıma alışabiliyorlar. Dış iskelet türünün ilk örneği ve ileride karşılaşabileceğimiz gelişmiş modelleriyle milyonlarca engelli insanın hayatını daha güzel hale getirebilecek bir buluş.

Kaynak: AWWNews 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0