• Anasayfa
  • Sektörel
  • Bilim Adamları Salgın Hastalığın Yayılışını Takip Etmek İçin Telefon Verilerini Kullandı!

Bilim Adamları Salgın Hastalığın Yayılışını Takip Etmek İçin Telefon Verilerini Kullandı!

0
0
0
0
0
Kenya'da gerçekleşen bu olayda bilim adamları, salgın hastalığın yayılışını takip etmek için telefon verilerini kullandılar.
İnsanların 7 milyardan fazla nüfusa sahip olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Bu aynı zamanda insanlığın, tarih boyunca en çok yayıldığı zamanlara tanıklık ediyoruz anlamına geliyor. Bu kadar çok insanın yaşıyor olması, maalesef hepsinin iyi şartlar altında yaşadığı anlamına gelmiyor. Özellikle Afrika kıtasının orta kısımlarında bulunan insan nüfusu çok kötü şartlar altında yaşıyor ve insanların bu kötü yaşam tarzları, bizim doğal düşmanlarımızın üremesine davetiye çıkartıyor; hastalıkların.

İnsanlık, tarih boyunca salgın hastalıklarla karşılaşmıştır. Veba, çiçek hastalığı, sarıhumma gibi hastalıklar yaşandığı zamanlarda milyonlarca insanın ölümüne neden olmuştur. Bu hastalıkları günümüzde gördüğümüz Kırım-Kongo kanamalı ateşi, kuş ve domuz gribi, ebola gibi hastalıklar takip ediyor. Bütün bu hastalıklar, tahmin edebileceğiniz gibi insanların yeterli imkanlara sahip olmadığı yerlerden çıkıyor.


(Kenya'nın başkenti Nairobi'nin verileri)

Bir grup bilim adamı, Kenya'da yürüttükleri bir araştırma dahilinde kızamıkçık hastalığının yayılmasını takip etmeye başladılar. Bu hastalığı taşıyan insanların telefon kayıtlarını, yasaya aykırı olsa da kontrol etmeye başlayan bilim adamları, hasta olan insanların telefon verilerine göre hasta olanların hastalığı bulaştırmış ya da bulaştırabilecekleri kişileri belirlediler. Bu kişilerin de, yani potansiyel hastaların da, verilerini kontrol eden bilim adamları bu süreçte yaklaşık 1.5 milyon telefon verisi topladılar.

Bu deney tam 3 sene sürdü ve açıklanana göre telefon verilerini toplama uygulaması başarıya ulaştı yani gerçekten de hastalanacak insanların takibi yapılabildi. Şimdi bilim adamları, bu hastalığın yayılabileceği insanları, hasta olanlardan uzak tutacak ve hasta olanların tedavi çalışmalarına başlanacak.

Kaynak: Princeton
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0