• Anasayfa
  • Sektörel
  • Bilim Adamları Uzaydan Dünya'ya Enerji Aktarımı Yapacak Bir Sistem Üzerinde Çalışıyor!

Bilim Adamları Uzaydan Dünya'ya Enerji Aktarımı Yapacak Bir Sistem Üzerinde Çalışıyor!

8
2
2
0
0
Bilim adamları uzayda bulunan Güneş ışınlarını elektriğe çevirip kablosuz şekilde Dünya'ya iletecek bir sistem üzerinde çalışıyor.
Yapılan her eylem, gerçekleştirilen her hareket bir şekilde evrenin bir yerinde bulunan enerjinin harcanmasını ve başka bir tanesinin doğmasını sağlıyor. Enerjinin korunumu yasasının bizlere verdiği bu bilgi sayesinde, günlük yaşamımızda yaptığımız en küçük hareketin bile bize enerji kaybı olarak geri döndüğünü, yani enerji harcadığımızı anlayabiliyoruz. Bu enerjinin yerine yenisinin konması ise, dünya üzerinde üretilen enerjilerin büyük kısmından sorumlu olan yakıtların işidir.

Bu yakıtların kullanımının artmasıyla birlikte etkisini günden güne arttıran küresel ısınma sorununu yaşıyoruz. Bu sorun zengin, fakir, müslüman, hristiyan gibi ayrımlar yapmadan herkesi etkiliyor ve etkilemeye devam edecektir. Bu nedenle bütün insanlar bu sorunun çözümüne odaklanmalı ve herkes elinden geldiğince gezegenimizde bulunan bu yakıtların kullanımını azaltmalıdır.Küresel ısınmayla ilgili bilinçlenmeninin oldukça arttırıldığı günümüzde, buna bağlı olarak artış gösteren yenilenebilir kaynakların kullanım şekline bir yeni fikir de bilim adamlarından geldi. Bilim adamlarının oluşturduğu bir grup, sonsuz enerjinin alınabileceği uzaya dev bir güneş paneli koyma fikri ortaya attı. Bilim adamlarının dediklerine göre bu güneş paneli, uzaydan alacağı enerjiyi Dünya'ya radyo dalgaları olarak gönderebilir ve bu dalgalar, burada tekrar enerjiye dönüştürülebilir. Panelin göndereceği enerjinin büyük miktarlarda olması ve fazla enerji toplaması adına ilk tasarlanan planda Güneş panelinin boyundan "9 futbol sahası büyüklüğünde"  olarak bahsedildi (yaklaşık 900 metre).

Ortaya atılan bu fikir oldukça ilginç ve farklı olsa da teoride işe yarayabilir. Ayrıca bilim adamları, panellerin güç yüklemesinin daha fazla yapılabilmesi için panel ile Güneş arasına dev bir mercek yerleştirmeyi düşünüyor. Bu mercek gelecek olan Güneş ışıklarını tek bir yerde toplayarak panelin daha geniş bir alandan ışık enerjisini toplamasını sağlayacak. Panelin ve merceğin bulunduğu dev sistemin Dünya'dan 35000 kilometre yukarıda kurulması planlanıyor.
 


Bu sistemine hayata geçirilmesi ve kullanılması insanlar için son derece yararlı olurdu fakat bu tarz sistemlerin ve yapıların yapımı, elbette şansa bırakılamayacak kadar detaylı bir hesaplama istiyor. Bu nedenle sistemin tüm ayrıntılarının hesaplanması ve kullanılacak teknolojilerin planlanması gibi işlemler maalesef fazla zaman alacaktır.

Kaynak: BusinessInsider 
8
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
2
0
0