• Anasayfa
  • Sektörel
  • Bilim İnsanları, Molekülleri Mutlak 0 Derecede Dondurmayı Başardı

Bilim İnsanları, Molekülleri Mutlak 0 Derecede Dondurmayı Başardı

1
0
0
0
0
Bilim İnsanları, Molekülleri Mutlak 0 Derecede Dondurmayı Başardı
Batman’in en dandik düşmanlarından Mr. Freeze’in yaşamını çok daha kolay hale getirmeyi amaçlayan MIT’de görevli bir grup bilimadamı, laser teknolojisinden de faydalanarak bir molekülü 500 nanokelvin dereceye kadar soğutmayı başardı.
Öncelikle başlıktaki mutlak sıfır derece meselesine bir açıklık getirelim.

Bildiğiniz gibi sıcaklık değeri yüksek olan maddeden, sıcaklık değeri daha düşük olan maddeye ya da atmosfere doğru bir ısı aktarımı her daim mevcuttur. Yani kahvenin soğuması gibi ısı kaybı yaşanan her ortamda ısı transferi doğal biçimi ile gerçekleşir. Peki ya ısıyı transfer edecek bir şey bulunamadığında; yani madde tüm ısısını yitirdiğinde ve ortamda kendisine ısı aktarımı yapacak bir başka kaynak olmadığında ne olacak?

İşte uzay ortamının bu eşsiz (eşsiz derken başka örneği olmayan anlamında, gerçekten eşsiz yani) yapısı, maddeyi ve ortamı mutlak sıfır’da birleştiriyor ve madde daha fazla ısı kaybedemeyeceği için ya da bahsi geçen ortam olan uzay boşluğu maddeyi ısıtıp kendisi daha fazla soğuyamayacağı için doğal yollarla oluşabilecek en düşük sıcaklık değeri elde edilmiş oluyor. (Ayrıca bu durumu baz alan Kelvin birimi de uzayı 0 derece Kelvin kabul eder, bu da Santigrat cinsinden yaklaşık -273 derece Selsiyus’a denk gelir)

Bu bilgilerimiz ışığında haberin başına dönecek olursak bilim adamları bir madde molekülünü neredeyse mutlak sıfır kabul edilen -273 dereceye kadar soğutmayı başardı. (sanırım şimdi daha ilginç gelmiştir)

Normalde moleküller titreşir ve sürekli hareket halindedir ve ısı kaybı yaşadıkça yavaşlarlar; bu neredeyse mutlak sıfıra kadar dondurulmuş moleküller ise tüm ısılarını kaybettikleri için neredeyse tamamen hareketsizler. Bu sayede de elde edilen bu hareketsiz molekküller ile maddedin daha önce gözlemlenmemiş hallerini elde etmek mümkün.(süper akışkan kristaller gibi)

Lazer ve buharlaştırarak soğutma tekniğini kullanan bilimadamları önce Sodyum ve Potasyum atomlarını soğutmuş, ardından da bu iki atomu bir araya getirip Sodyum Potasyum molekülünü oluşturmuş. Oluşan bu molekülü yeniden lazerlerle soğutma işlemine tabii tutan bilimadamları, 7500 Kelvin daha enerji emerek süper akışkan kristaller elde edebilmiş.

Şu an için 500 nanokelvin dereceye kadar soğutulan maddeler için bilimadamları, bu derecenin de altına inebileceklerini, bu çalışmanın umut vadeden bir gelişme olduğunu söylüyorlar.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0