• Anasayfa
  • Sektörel
  • Samsung, 5 Yıl İçerisinde Akıllı Telefon Piyasasında Olmayacak!

Samsung, 5 Yıl İçerisinde Akıllı Telefon Piyasasında Olmayacak!

0
0
0
0
0
Yaratıcı Stratejiler araştırmacısı Ben Bajarin, Samsung’un 5 yıl içerisinde akıllı telefon pazarında olmayacağını iddia etti.
İlk olarak bazı somut gerçeklerden bahsedelim. Samsung’tan daha büyük bir Android cihaz üreticisi yok. Zaten dünya çapında %80’den fazla pazar payı bulunan Android tabanlı cihazların %20’sinden biraz fazlasını Samsung oluşturuyor.

Fakat Yaratıcı Stratejiler araştırmacısı Ben Bajarin için, Samsung’un önümüzdeki 5 yıl içerisinde akıllı telefon piyasasında tutunamayağına inandığı bir sebebi var: Innovator’s Dilemma. (yenilikçi ikilemi)

Bu tabir, aslında 1997 yılında yenilikçi teknoloji liderlerinin zaman geçtikçe kendi sonlarını hazırladığını anlatan bir kitap. Özet olarak yenilikçi bir teknoloji üzerinden yüksek paralar kazanan şirketler, hemen hemen aynı teknolojik özellikleri barındıran daha uygun alternatifleri ortaya çıktıktan sonra yavaş yavaş çöküşe geçerler. Ben Bajarin, Samsung için tam da bunun olacağını öngörüyor.Örneğin Bajarin, 300-400 dolarlık daha uygun alternatifleri varken Samsung’a 600-700 dolar civarında ödeme yapma ihtiyacı duymadığını söylüyor. Her yıl benzer tasarımlar, biraz değiştirilerek önümüze sunulan kullanıcı arayüzleri dışında bir farklı bir yazılımla karşılaşmadığını belirten Bajarin, artık herkesin Google Play ile aynı uygulamalara erişim sağlayabildiğini ve çoğu kimse için Samsung ya da Motorola kullanmanın fark etmeyeceğini söyledi.

Tüm bu veriler, Samsung’un 5 yıl içerisinde pazarın dışında kalması için yeterli bir sebep mi bilmiyorum, bunu önümüzdeki senelerde göreceğiz. Fakat karşımızda HTC gibi tam da konuya uygun bir örnek var. Bajarin, ‘Samsung’un yerinde olsam şimdiden köklü değişiklikler yaparak önlemimi almaya çalışırdım’ diyor.

Kesin olan bir şey var: Benzer özelliklere sahip akıllı telefon üreticilerinin piyasadaki yeri giderek artıyor. Eğer kullanıcılar ‘marka’ algısından sıyrılıp olaya tamamen finansal açıdan bakmaya başlarsa, Samsung’un alternatiflerinin çok fazla olduğunu söyleyebilirim.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0