Bir Devin Çöküşü! IBM Son 14 Yılın En Kötü Mali Çeyreğini Geride Bıraktı!

1
0
0
0
0
Sektörün en köklü ve en eskilerinden biri olan IBM, 2016 mali çeyrek raporuna göre son 14 yılın en kötü mali sonucuna imza attı.
Teknoloji gelince ilk akla gelen ve teknolojinin atası konumundaki firmalardan biri olan IBM, açıklanan mali rapora göre sert bir düşüş yaşıyor. Zamanında Apple'ın kafa tutmaya çalıştığı bilgisayar devi olan IBM, o taraftan çekilmek isteyince PC departmanını Lenovo'ya satmış ve farklı arayışlar farklı heyecanlara yönelmişti.

Özellikle bulut depolama tarafında önemli çalışmalar yapan teknoloji devi 2016 ilk çeyreğinde sadece 18.68 Milyar Dolar gelir elde ederek oldukça düşük bir grafik çizdi ve Yıllık %4.6'lık düşüş ile son 14 yılın en kötü mali çeyreğine imza atmış oldu. Bölümlere göre en ağır düşüşü donanım tarafında yaşayan IBM, tam olarak %21.8 düşüşle bir nevi çakılma yaşadı diyebiliriz.Yatırım olarak en çok değer verdiği bulut depolama, güvenlik ve analiz tarafında ise %14 artış yakalamasına rağmen genel manada düşüş yaşaması eleştiri oklarını kendilerine yöneltmesine sebep oldu. Hisselerinde ise %5 bir düşüş yaşayan IBM, borsa noktasında ise %11 düşüş gözlendi.

CEO Ginni Rometty ile düşük kar marjı bulunan sektörlerden çıkmak isteyen IBM, bu şekilde bir tablo çizmesiyle "Acaba bir dev bitiyor mu?" şeklinde düşünmelere yol açıyor. Açıkcası bu tarz düşüşlerin IBM'e büyük etki yaratmayacığını düşünüyorum ancak bu düşüşün devam etmesi IBM gibi bir devin artık tarihe karışmasına yol açabilir.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0