Bir Yazım Hatası, Hackerların Tam 1 Milyar Dolar Çalmasını Engelledi!!

1
0
0
0
0
Bangladeş Bankası'nı soyan hackerlar, tam 1 milyar doları küçük bir yazım hatası yüzünden çalamadılar.
Bir grup hacker, Bangladeş Bankası'nın çeşitli bankalardaki parasını çalmayı başardı. İnternet üzerinden yapılan soygun, Bangladeş Bankası'nın sisteminden kimliklerin çalınmasıyla gerçekleştirildi. Bankadan kimlik bilgilerini çalan hackerlar, bu bilgileri kullanarak aralarında New York Federal Reserve'ün de bulunduğu bankalardan para transferi talebinde bulundu. Çaldıkları kimlik bilgilerine kayıtlı olan hesaplardaki tüm paraları ortak bir hesapta toplamaya çalışan hackerlar, 5 farklı bankaya para transferi talebinde bulundular. Bu 5 banka arasında Alman Bankası da yer alıyordu.

Alman Bankası'ndan paranın transfer edilmesini isteyen hackerlar, para transfer taleplerinde çok küçük bir yazım hatası yaptılar ve paranın transfer edileceği hesabın adını "NGO, Shalika Foundation" yerine "NGO, Shalika Fandation" olarak yazdılar. Bu yazım yanlışından şüphelenen Alman Bankası, olayın netlik kazanması ve yazım yanlışının düzeltilmesi adına Bangladeş Bankası'yla iletişime geçti. Tabii ki bu noktada hackerların soygunu açığa çıktı.


(Bangladeş Bankası)

Anında tüm bankalardaki para transferlerini durduran Alman Bankası, hackerların tam 950 milyon dolar çalmaya çalıştığını belirtti. Maalesef Alman Bankası bu işlemleri gerçekleştirene kadar paranın bir kısmı çalınmıştı. Çaldıkları 80 milyon dolar ile kayıplara karışan hackerlar, tarihin en büyük banka soygunlarından birisine imza attı ancak çaldıkları paranın 10 katından da fazlasını küçük bir yazım hatası yüzünden kaybetmiş oldular.

Kaynak: Reuters 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0