Boeing Drone Avlayan Lazer Silahı Üretti!

1
0
0
0
0
Boeing, hareket halindeki drone'ları vurabilen lazer silahı üretti.
Teknolojinin gelişimiyle birlikte ülkelerin çoğu, gelişen teknolojiyi silahlarına uyarlamaya başladı. Devlet adına çalışan bazı firmalar devletleri için silah üretiyor, bazı firmalar da ürettikleri silahları devletlere satıyorlar. Dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak üreticilerinden birisi olan Boeing, tanıttığı son teknolojisi ile bu firmalar arasına katıldı.

Boeing uzun zamandır küçük hava araçlarını, yani drone'ları etkisiz hale getirecek bir teknoloji üzerinde çalışıyordu. Bu teknoloji drone'lara karşı geliştirilmeye çalışılan bir savunma silahı olduğu için yapılacak silah, bu küçük ve hedeflenmesi zor araçları etkili ve isabetli bir şekilde etkisiz hale getirebilmeliydi. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı silahında, gelişen lazer teknolojisini kullanmaya karar veren Boeing, bilgisayar tarafından kontrol edilen bir "lazer tabancası" ile, deneme aşamalarında havadaki bir drone'u hızlı ve isabetli bir şekilde vurarak düşürmeyi başardı.Aslında lazer teknolojisini kullanan silahlara tek örnek bu silah değil. Bu silahların tarihi 2012 senesine dayanıyor. İlk denemeleri US Air Force tarafından yapılan lazer silahları, silahın çok fazla enerjiye ihtiyaç duyması ve sis gibi durumlarda net olarak kullanılamaması nedeniyle çok tutulmamıştı.
 

Fakat Boeing'in gerçekleştirdiği bu silah oldukça etkili, hızlı ve isabetli olduğundan dolayı özel bölgelerde drone'lara karşı savunma amaçlı kullanılabilir. 

Kaynak: TheVerge
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0