Bu Sorunun Cevabını Bulana 50 Bin TL Ödül!

3
1
1
0
0
Diyarbakırlı matematik öğretmeni, bulduğu soruya doğru cevabı verene 50 bin tl ödül verecek.
Son dönemde bilimin çeşitli alanlarında elde ettikleri başarılar ile göğsümüzü kabartan pek çok isim bulunmakta. Şimdi ise bu isimlere bir yenisi daha eklenebilir.

Diyarbakır Yenişehir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde matematik öğretmenliği yapan Nazım Yokuş, 17 yıl boyunca bir matematik sorusu üzerinde çalışmış ve sonunda istediği sonucu elde etmiş. Üniversite döneminde, bir hocasından ilham alan Yokuş, ''matematikte alternatif olarak farklı sorular üretilebilir mi?'' diye düşünmeye başlamış.

Alternatif bir soru üretmek isteyen Yokuş kolları sıvamış ve 17 yıl sürecek çalışmalara başlamış. İlk olarak sorunun cevabını geliştirmesini gerektiğini düşünen Yokuş, pek çok farklı kaynaktan yararlanmış. Sonunda da istediği soruyu elde etmiş."Acaba kimsenin bulamayacağı, kimsenin bilemeyeceği matematikte bir açık var mıdır diye dert edinirken, uğraşırken böyle bir soru aklıma geldi. Bu soru gecelerimi aldı, uğraşlarımı aldı, emek verdim. TÜBİTAK dergisini okurken, bu soru aklıma geldi. Aslında cevabını bildiğim bir soruyu sordum direkt. Önce cevap geldi aklıma, sonra soruyu sordum. TÜBİTAK dergisini okurken orada soru ve cevap olarak aklıma aynı anda geldi. Sonra bunun cevabını teyit etmek, acaba bunun cevabını bilirler mi diye, çünkü 1995’ten günümüze yaklaşık olarak 20 yıllık bir süreç geçti cevabın üzerine çalışma yaptım, cevabımı destekleyen ifadelerin söz konusu olduğunu gördüm'' ifadelerini kullanan Yokuş, gerek Türkiye'den gerekse yurtdışından pek çok uzmana da danışarak fikirlerini almış.

Meslektaşlarından da gerekli desteği alan Yokuş, sorunun cevabını bildiğini kanıtlamak amacıyla da bir ödül koymak istemiş ve doğru cevabı verene arabasını satarak 50 bin Türk Lirası vereceğini açıklamış. Görev yaptığı lisede İngilizce öğretmenliği yapan Gözde Saral'ın yardımıyla sorusunu İngilizceye çevirten Yokuş, şimdi bu soruyu olabildiğince fazla kişiye duyurmayı amaçlamakta.

Ve şimdi merak ettiğiniz o soruyu sizlere de soralım; ''1 sayısından küçük, en büyük reel sayı kaçtır?''
3
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
1
0
0