Bulunduğu Ortamı Size Gerçekçi Olarak Yaşatan Robot: DORA

1
0
0
0
0
Sanal gerçeklik gözlüğü olan Oculus Rift'i kullanarak istediğimiz yerde gezmemizi sağlayan bu robotun adı DORA.
İngilizcede telepresence robots olarak adlandırılan telebulunuşluk robotları olarak bilinen bu robotlar, hali hazırda bulunuyor. iPad ile kontrol edilen marketteki bu robotlar, kendi etrafında dönebiliyor.

Bir çok amaç için kullanılan bu robotlar sayesinde kullanıcılar, oturdukları yerden başka ortamdaki olayları gözlemleyebiliyor. Robotta bulunan kamera sayesinde kullanıcılar, ortamı gözlemleyebiliyorlar. Bu nedenle telebulunma robotları olarak adlandırılıyorlar.Eğer bu robotları iPad ile değil de sanal gerçeklik gözlüğü olan Oculus Rift VR ile kontrol edebiliyor olsak nasıl bir görüntü ortaya çıkardı? Bu sorunun cevabını oldukça iyi bir şekilde veren robotun adı DORA.DORA robotu kullanarak sanki robotun bulunduğu ortamdaymış gibi hissedebiliyoruz. Daha çok iş verenler tarafından, ofislerdeki çalışanları gözlemlemek için kullanılan bu robotlar sayesinde artık patronlar ofislere hiç gitmeden oturdukları yerden ofisleri gözlemleyebilecek.

Aynı zamanda gidemediğiniz ama görmek istediğiniz yerlere bu robotu gönderip aynı şekilde o bölgeyi de gözlemlemeniz mümkün.
Kaynak: SlashGear
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0