Bütün Vücudunuzu Taratabileceğiniz 3D Tarayıcı Üretildi!

0
0
0
0
0
3D yazıcılar veya modelleme işlemlerinde kullanılan 3D tarayıcılar, yapılan çalışmalar dahilinde tüm vücudu tarayabilecek şekilde yeniden dizayn edildi.
3D yazıcıların ne kadar kullanışlı ve pratik cihazlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Son teknolojinin ürünü olan bu cihazlar, en karışık nesneleri bile üretebiliyorlar ancak, maalesef çok karmaşık bir modelleme sistemine sahipler. İyi bir matematik ve kod bilgisine sahip olan kişilerin kullanabileceği bu cihazlar, daha kolay şekilde kullanılabilmeleri adına 3D tarayıcılar ile kullanılıyorlar.

3D tarayıcıları modelleme yapmamızı sağlayan cihazlar olarak tanıyoruz. Belirli bir platformu olan ve bu platformda bulunan nesneleri tüm yönlerden tarayan bu cihazlar, sabit bir platformla birlikte çalışmaları nedeniyle her cismi taramak amacıyla kullanılamıyorlardı. Pieter Smakman adındaki bir adam, 3D tarayıcıların platform ile çalışma zorunluluğunu ortadan kaldırarak yeni bir 3D tarayıcı dizaynı üretmeyi başardı.
 

Çember şeklindeki bu yeni 3D tarayıcı, kenar kısımlarında bulunan lazerler sayesinde çemberin içerisinde bulunan her türlü cismi tarayabiliyor. Her yönden kusursuz bir şekilde taranabilen cisim, sıradan 3D tarayıcılar kadar basit bir çalışma şekline sahip. Raspberry Pi'ler kullanarak bu düzeneği ürettiğini belirten Pieter Smakman, düzeneğinde birlikte çalışan 32 adet kamera kullandığından bahsetti.

Tanıtım amacıyla cihazın içerisine elini sokan ve elinin bilgisayar ortamına aktarılmasını sağlayan Pieter Smakman, bu 3D tarama yöntemiyle bilek ve parmak ölçülerine göre bilezikler, yüzükler veya saatler üretebileceğinden bahsetti. Bu 3D tarayıcının bütün bir insan vücudunu tarayabileceğini ve taradığı vücutla aynı ölçülerde heykeller üretebileceğini de eklemek isterim.3D tarayıcının şimdilik geliştirilmesi yapılıyor ancak birkaç seneye satışa sunulabileceğinden bahsedildi. 3D yazıcılara merak duyan kişilerin bu tarayıcılardan da satın almasını şiddetle tavsiye ederim.

Kaynak: Engadget 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0