Büyük Ekranlı Telefonların Satışı Arttı!

1
1
0
0
0
Araştırma şirketi GfK'in son araştırmalarına göre geçen seneye oranla büyük ekranlı telefon kullanımı önemli ölçüde arttı.
Günümüzde telefonların binlerce modeli bulunuyor ve bu modellerin hepsi birbirinden bir şekilde farklı. Bu telefonlar aralarında "kapaklı, sürgülü, dokunmatik" gibi şekillerde ayrılabiliyor. Bu örneklere daha birçok eklenebilir ve telefonları birçok farklı şekilde gruplandırabiliriz. Fakat bunlardan piyasada kendine en çok yer bulanı, şu an büyük ekranlı telefonlar. 

Köklü bir araştırma ve anket şirketi olan GfK, bu senenin telefon satış rakamlarını açıkladı. Araştırmalara göre geçen sene yaz ikliminden bu yana büyük erkranlı telefonların (yani 5 inch'ten büyük) kullanım oranı rekor bir rakamla tam %17 oranında arttı ve %48 oranına dayandı. Bu artışta iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ın da payının büyük olduğu düşünülüyor. Büyük ekranların en yaygın olduğu ülkelerin başında ise %63'lük pay ile Çin geliyor.Ayrıca akıllı telefonların ortalama satış fiyatlarının dolar bazında geçen çeyreğe göre %1 oranında düştüğü, fakat geçen seneye göre %3 yükseldiği görülüyor. Fakat bu düşüş, ülkemizin gümrük vergilerindeki artış göz önünde bulundurulunca bize düşüş değil, katlanmış bir artık olarak yansıyor. 

Kaynak: GfK
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0