• Anasayfa
  • Sektörel
  • Empire: Four Kingdoms İle Bilinen Goodgames'ten Çağlar Eğer İle Ropörtaj

Empire: Four Kingdoms İle Bilinen Goodgames'ten Çağlar Eğer İle Ropörtaj

0
0
0
0
0
Mobil platformda Empire: Four Kingdoms ve  Shadow Kings oyunlarıyla ön plana çıkan, tarayıcı üzerinden Empire, Big Farm, Shadow Kings - Fark Ages ve Galaxy oyunlarıyla tanınan Goodgame Studios'un üst yöneticilerden Çağlar Eğer ile yaptığımız keyifli röportaj.
Ülkemizde deli dehşet reklamları dönmüş, aynı zamanda birçok oyuncu kitlesine sahip olan Empire: Four Kingdoms oyunu, ayrıca yeni çıkan ve bir anda ilgi gören Shadow Kings oyunları ile bilinen Goodgame Studios ekibinden ve bu ekipte 3 yıldır görev yapan ve Uluslararasi İş Gelistirme Müdürü olan Çağlar Eğer ile keyifli bir röportaj yaptık.

Bakalım Goodgames Studios ekibi tarafundan üretilen oyunlar neden bu kadar ülkemizde fazlasıyla seviliyormuş;


 

 Öncelikle Çağlar Eğer kimdir, kısaca bahsedebilir misiniz?


Selam arkadaşlar, bu röpörtaj nedeniyle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Kısaca kendimden bahsetmem gerekirse, 1 Haziran'da tam 3 yil Goodgame Studios ile beraber olmuş olacağım. Eğitimimi Hamburg Üniversitesi Türkoloji ve Siyaset okuyarak geçirdim ve iki dalda da master yaptım. Goodgame´de başladığımda ise ilk 1,5 yıl Türkiye ve MENA için sorumluydum. Ardından Uluslararası İş Geliştirme Müdürü oldum. Geçen son 3 yıla baktığımda ise Türkiye'de çok güzel şeyler başarabildiğimizi görüyorum. Mesela Kanal D, Digitürk ve Star TV ile anlaşmamız bulunutor. Bu sebeple televizyonda reklamlarımızı bol bol görmektesiniz. Bu işe başladığımda Goodgame Studios´u Türkiye'de pek kimse bilmiyordu. Ama şimdi Türkiye'den oyunlarımızda milyonlarca insan kayıtlı ve çok keyifli saatler geçiriyorlar. Bizim için de Türkiye çok fazla ilgi görmesi sebebiyle firmamızın en öndeki pazarlarından biri oldu.
 

 Goodgames Studios nedir, ne iş yapar? Kaç kişi çalışır? Merkezi neresi?


Goodgame Studios 2009 yılında Dr. Kai Wawrzinek ve Dr. Christian Wawrzinek adındaki iki kardeş tarafindan kurulmuş bir oyun firmasıdır. Önce tarayıcı üzerinden oynanan web oyunları üretmekteydik. Şimdi ise, yani 2013´den itibaren mobil oyunlarını da ekleyerek web ve mobil oyunlar geliştiren bir şirket olduk. Şu andaa ana merkezimizde 1200 kişiden fazla calışanımız bulunuyor. Ayrıca Jopanya'da ve Güney Kore'de de birer ofisimiz bulunmakta. Merkezimiz ise Hamburg'da bulunuyor.
 

 Goodgames Studios kaç oyunu var? En çok ilgi göreni hangisi?  Goodgames Studios Dünya'da ve Türkiye'de kaç kullanıcısı var? Kaçı mobil, kaçı web?


Bizim şu anda tam 9 web tabanlı oyunumuz var. Ayrıca 2 de mobil oyuna sahibiz. En çok ilgi gören oyunlarımız ise tarayıcıda Empire adlı oyunumuz ve mobilde ise Empire: Four Kingdoms oyunumuz olarak gösterebilirim. Web platformunda 70 milyon aktif oyuncuya sahibiz. Bu satı mobilde ise 40 milyon. Yani oyunlarımız gerçekten çok ilgi görüyor ve sadece şu belirttiğim iki oyun üzerine çalışan 250 kişilik büyük bir ekibimiz var. Bu arkadaşlar sürekli olarak oyun üzerinde geliştirmeler yaparak yeni özellikler ekliyorlar. 

Türkiye'ye değinecek olursak, toplamda 10 milyondan fazla oyuncuya sahibiz. Tabii bu tüm oyunlarımızın Türk kullanıcıları. Bu da benim açımdan mutluluk verici bir detay.


 

 Goodgames Studios Türkiye oyuncuları için nasıl bir strateji izledi?


Aslında Goodgames Studios tüm dünyayı ele alarak, global bazda çalışan bir şirket. Bu sebeple tek bir pazara odaklanmıyoruz. Ama Türkiye hariç elbette :) Çünkü Türkiye'deki oyuncular bizleri çok sevdiği için tüm bayramlarda ekstra hediyeler dağıtmak gibi çalışmalar yaparak bizi seven oyunculara da saygımızı bu yolla göstermek istiyoruz.
 

 Peki Goodgames Studios oyunları ülkemizde sizce neden ilgi görüyor?


Açıkcası tüm oyunlarımız çok kaliteli olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple de çok fazla ilgi görüyorlar. Türkiye'de de kalite çok önemli bir unsur. Bizim Türk oyuncuları da sadece kaliteli oyunları severler :)
 

 Goodgames Studios'ın Türkiye için gelecek planları nedir?


Ekip olarak sürekli yeni oyun çıkaramaya devam edeceğiz ve her zaman, ama her zaman Türkiye'de bu yeni oyunlarımız da olacak. Tabii ki her zaman olduğu gibi Türkçe olarak.
 

 Türk oyuncularını, yurt dışı oyuncularıyla kıyasladığınızda ne gibi farklar görüyorsunuz? Türk oyuncularının özellikleri nedir?


Türk oyuncuları diğerlerine göre çok seçicilerdir. Bu sebeple ilk oyuna girdiği anda bu oyunu onlara sevdirmen gerekir. Eğer oyunu sevmezlerse ikinci bir şans tanımazlar. Biz de bu sebeple oyunlarımızı sadece ve sadece Türkiye'de %100 olarak çalışıyorsa ve hatasızsa piyasaya çıkarıyoruz. Ya da güncellememizi buna göre dağıtıyoruz.

 Türk oyuncularla alakalı komik bir olay veya diyalog yaşadınız mı? Yaşadıysanız anlatır mısınız?


Tabii, olmaz olur mu :) Oyunu severek oynayan arkadaşın biri beni Facebook'tan bulup İstanbul'da olduğumu öğrenmiş. Daha sonra benimle irtibata geçerek oyundaki klan arkadaşları ile beraber beni Taksim'de yemeğe davet ettiler. Ben de gittim ve çok güzel sohbet ettik.

Yani oyunun sayesinde yeni arkaşlar da buluyoruz :)
 

 Yeni oyun çalışmalarınız var mı? Varsa türleri ve oyun hakkında bilgi verebilir misiniz?


Su anda oyun departmanımız birçok yeni proje ile uğraşıyor. Bu yıl içinde bir RPG oyunu ve bir de bulmaca tarzı bir oyun çıkartacağız. Ayrıca önümüzdeki yıl için AAA ya da Triple A denilen (yılın en iyi olmasına aday ve çok satacağı düşünülen oyunlara denir) oyun çıkarmayı planlamaktayız. Yani çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.


 

 Peki son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir? 


Tüm Webtekno ekibine bu fırsatı sundukları ve zaman ayırdıkları için çok teşekkür ediyorum. Oyuncu arkadaşlarımız için ise yeni oyunlarımızı sabırsızlıkla beklemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü daha güzel ve daha iyi oyunlarımız geliyor!
 

 Biraz da bizden bahsedelim. Sizin Webtekno.com'u takip ettiğinizi biliyoruz, Webtekno hakkındaki görüşlerinizi de almış olalım :)


Valla şahsen Webtekno´yu hergün çok yakından takip ediyorum.ve bence Türkiye´deki en kaliteli teknoloji bloglarından biri. Yani böyle giderse dünya çağında ünlü olan Venturebeat´i veya Techcrunch gibi siteleri geçeceksiniz :) İçerikleriniz çok iyi ve her zaman en aktüel bilgi alabiliyorum. Sürekli güncelsiniz. Son olarak sizin de geleceğiniz için başarılar diliyorum. Biraz Amerikan tarzı olarak ama; Keep up the great work! (Bu harika çalışmalarınıza devam edin!) demek istedim :) İyi çalışmalar!
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0