• Anasayfa
  • Sektörel
  • Çakma Çin Malı Telefonlar Nasıl Bugünkü Hale Gelerek Piyasaya Rakip Oldu?

Çakma Çin Malı Telefonlar Nasıl Bugünkü Hale Gelerek Piyasaya Rakip Oldu?

2
1
0
0
0
Çakma Çin Malı Telefonlar Nasıl Bugünkü Hale Gelerek Piyasaya Rakip Oldu?
Ofisi dolduran klavye tuşları, alçak duvarlı küçük küp odaların içinde, bilgisayar ekranı başında çip devrelerini inceleyen ve yeni bir telefon için tasarım konseptleri yüzlerce genç mühendis …İşte dünyanın ucuz telefonları bu ortamlarda doğuyor.
Tesis Shanghai’ın Wingtech Communications isimli firmasına ait ve müşterileri tarafından pek çok marka ile birlikte dünyanın en hızlı büyüyen akıllı telefon markalarından biri olarak anılıyor ki; bunların arasında Çin’in Xiaomi, Huawei ve Meizu’su ile Hindistan’ın Micromax’i de mevcut.

Çin’in akıllı telefon piyasası geçtiğimiz birkaç yıl içinde adeta bambaşka bir şeye evrildi. Eskiden pazar güvenilemeyen shanzhai ya da mountain fortress (dağ kalesi) adıyla anılan imitasyon ürünler ile doluyken şimdilerde Samsung gibi küresel pazarın en büyük oyuncularını dahi tedirgin edebilen ve rekabet gücü olan isimlerle dolu ve kepenk kapatan çakma üreticilerin sayısı da her geçen gün artıyor.

Bu değişimin öncelikli nedenlerinden biri red supply chain (kızıl tedarik zinciri: bir zamanlar tamamen kapalı, komünist yönetime atıfta bulunmak için kızıl adıyla anılan Çin’deki düşük bütçeli iş gücüne dayanan üretim tesisleri) ağının değişim göstermesi ve olgunlaşması. Bu zincirin içinde anılan Wingtech, Shanghai Huaqin Telecom Technology ve Longcheer Holding gibi tedarikçilerin kalitelerini yükseltmesi ile Çin merkezli markalar küresel isimlerle rekabet edebilecek kaliteye geldiler ve eski geleneklerini devam ettirip iş gücü ve üretim bütçesini düşük tutabildiler.

Sonuç olarak dışarıya ürettikleri kaliteli ve düşük bütçeli parçaları, kendi markalarında da kullanmayı akıl ederek pazara giren Xiaomi, Huawei ya da Meizu gibi isimler ortaya çıktı ve halihazırda Çin’de üretim tesisleri bulunan pek çok markaya rakip nitelikte telefon üretebilir hale geldi.
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0