• Anasayfa
  • Sektörel
  • Çalışma Enerjisini Kendi Kablosuz Bağlantısından Alan Sensör!

Çalışma Enerjisini Kendi Kablosuz Bağlantısından Alan Sensör!

1
0
0
0
0
Araştırmacılar verilerini kablosuz bağlantısı ile paylaşan, aynı zamanda bu bağlantıdan güç alan bir sensör üretebilmeyi başarabildiler. Üstelik boyutu minicik.
Son dönemlerde ortaya çıkan teknolojilerden birisi olan kablosuz şarj teknolojisi, birçok mobil cihazda kullanılmaya başlanmasına rağmen kablolu şarja kıyasla çok yeni ve verimsiz. Kablosuz bağlantı sinyallerini yakalayan ve bunları enerjiye dönüştüren bu şarj türünün sadece mobil cihazlarda değil, arabalarda, elektrikli bisikletlerde ve hatta uçaklarda kullanılması hedefleniyor. Hollandalı bilim adamları, bu şarj türünün ve bağlantının kullanım alanına yeni bir boyut kazandırmak için kolları sıvadı.

Bilim adamları son derece küçük bir sensör ürettiklerini duyurdular. "Internet of Things" kategorisinde yer alan cihazlardan birisi sayılan bu minik sensör kablosuz bağlantı sayesinde işlemlerini gerçekleştirecek. Kablosuz bağlantıyı kullanan ilk sensör olmamasına rağmen bu sensör kablosuz bağlantıyla sadece veri alışverişini gerçekleştirmeyecek, aynı zamanda tüm enerji ihtiyacını da giderecek. Kablosuz şarj teknolojisinin aynı şekilde uyarlandığı bu sensör, sadece 2 milimetre kare büyüklüğünde.Küçük boyutu sayesinde şarj tüketimini hiçbir bataryaya ihtiyaç duymadan sürdürebilen sensörler, şimdilik sadece kablosuz bağlantı sağlayan cihazdan 0.5 cm uzakta çalışabiliyorlar. Ancak bilim adamları bu senenin sonuna kadar bu mesafeyi 3-5 metreye kadar çıkartabileceklerini söylüyorlar. Eğer bilim adamları bu amaçlarına ulaşabilir ve sensörün kablosuz bağlantı cihazından 5 metre uzakta çalışmasını sağlayabilirlerse gelecekte evimizin her odasında bu minik sensörler kullanılabilir.

Sensörlerin bir diğer özelliği de boyutlarından ötürü maliyetinin, yani satış fiyatının da ucuz olması. 1 küçük sensörün fiyatı yaklaşık 20 cent.

Kaynak: Engadget 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0