• Anasayfa
  • Sektörel
  • ​Çalışma Masanızda Mutlaka İşinize Yarayacak 15 Pratik Fikir

​Çalışma Masanızda Mutlaka İşinize Yarayacak 15 Pratik Fikir

1
0
0
0
0
Çalışma masanızı yoğun olarak kullanıyor ve onca şeyin arasında bir türlü istediğiniz düzeni sağlayamıyorsanız bu yöntemlere bir göz atın.
Eğer çalışıyorsanız, hele bir de ofis çalışanı iseniz çalışma masanız sizin için her şeydir. O masa size özeldir. Aynı şey odanızdaki çalışma masanızda da geçerli. Ancak çalışma ortamınızın tümü o masa olunca ister istemez bir dağınıklık da söz konusu oluyor. Özellikle kablolar tam bir baş belası.

İşte bu tarz durumlarda hem pratik şekilde uygulayabileceğiniz, hem de işinizi epey kolaylaştıracak birbirinden yaratıcı 15 yöntemi derledik. Bu yöntemlerden mutlaka bir tanesi sizin de işinize yarayacaktır.
 

 


Çalışma masalarının olmazsa olmazı kıskaçlar adeta birer ''mucize aleti'' dersek yanlış olmaz. Aslında listemizdeki pratik fikirlerin çoğu da kıskaçlar üzerine kurulu. Üstteki fotoğraftada gördüğünüz gibi, kıskaçları kullanarak masanızda bulunan kabloları bir güzel, düzenli şekilde ayırabilirsiniz.

 

 


Özel tasarımlara sahip bantlar ile klavyenizi kendinize özel hale getirebilirsiniz. Klavyenizdeki tuşları çıkarıp bantları üzerine yapıştırın, sonra maket bıçağı ile kenar kısımlarını kesin. Tabi bu olay pek kullanışlı olmayabilir. Bir süre sonra bantlar yavaş yavaş yapışkanlığını elbet kaybedecektir. Yani belirli aralıklarda bantları değiştirmeniz gerek.

 

 


Genelikle dilimlenmiş ve paketlenmiş ekmeklerde bulunan bu küçük elemanlarla kablolarınızı düzenli şekilde ayırabilirsiniz.

 

 


Bir ataşın uç kısmını bükerek düz hale getirin, sonra bantı yapışkan kısmı dışa gelecek şekilde ucuna dolayın. Bu sayede hem telefonunuzun kulaklık/USB girişini, hem de ekran çerçevesinin kenarlarını temizleyebilirsiniz.

 

 Yine ataşlara fotoğrafta gördüğünüz gibi şekilde vererek telefonunuzu koyabileceğiniz bir platform oluşturabilirsiniz. Bu sayede telefonunuzdan bir şeyler izlerken bir eliniz ile sürekli tutmanız, ya da sağa sola dayamaya çalışmanız gerekmeyecektir.

 

 


Tuvalet kağıtlarının ortasındaki ruloları atmayın. Bu şekilde biriktirip bir ayakkabı kutusuna stoklayın ve kablolarınızı bu ruloların içine koyun. Böylece aynı kutuya koyduğunuz kabloların ölümüne düğümlenmesi probleminden kurtulursunuz.

 

 


Genellikle kıyafet asmak için kullanılan yapışkanlı askıları istediğiniz yere ayarlayarak tabletinizi televizyon misali fotoğraftaki şekilde kullanabilirsiniz. Tabi askıları biraz güçlendirmekte fayda var. Ne olur ne olmaz.

 

 


Tıpkı tuvalet kağıdı ruloları gibi yumurta kutuları da çöpe atılmaması gereken şeylerden. Laptobunuzun boyutlarına göre ayarladığınız yumurta kutusunu bu şekilde kullanarak laptobun fazla ısınmasını önleyebilirsiniz (tabi bi yere kadar).

 

 


Yine kıskaçlar yardımı ile telefonunuz için güzel bir platform oluşturmanız mümkün. Tabi telefon ekranınızın boyutu 5-inç'in üstünde ise bu durum pek geçerli olmayabilir.

 

 


Yapışkanlı notları kullanarak klavyelerin kabusu olan ve ıslarla tuşların arasına dolan şeyleri kolayca temizleyebilirsiniz. Aynı şekilde tuşları çıkartarak bu işlemi yaparsanız klavyeniz bir güzel temizlenir.

 

 


Bu yöntemi aslında hepiniz biliyorsunuzdur. Özellikle uçlu ve tükenmez kalemlerin içinde bulunan yayları kullanarak mobil cihaz kullanıcılarının en büyük kabusu olan ''bükülen, kopan şarj aleti ucu'' derdinden kurtulabilirsiniz.

 

 Yine internette mutlaka denk gelmişsinizdir ancak bilmeyenler için bu yöntem oldukça kullanışlı olabilir. İki plastik bardak ve tuvalet kağıdı rulosu ile telefonunuza küçük çaplı bir ses sistemi yapabilirsiniz. Ya  da uğraşmak istemiyorsanız direkt telefonunuzu bir plastik bardağın içine koyun. Bu bile dinlediğiniz müziğin sesini arttıracaktır (tabi öyle çok da sağlam bir ses artışı beklememek lazım).

 

 


Bu yöntem biraz ''bonus'' olarak kalıyor çünkü sadece Macbook'larda geçerli. Macbook'ların ekran köşelerinde mıknatıs mevcut. Kulaklıklarda da mıktanıs bulunduğu göz önüne alınırsa Macbook'un köşelerine kulaklığınızı fotoğraftaki gibi sabitleyebilirsiniz. Böylece masanın üstünde sürekli kulaklık kablosuyla uğraşmak zorunda kalmazsınız.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0