• Anasayfa
  • Sektörel
  • Casper’ın Cinsiyetçi Reklamına Change.org’dan Özür Kampanyası

Casper’ın Cinsiyetçi Reklamına Change.org’dan Özür Kampanyası

1
0
0
0
0
Casper’ın Cinsiyetçi Reklamına Change.org’dan Özür Kampanyası
Casper yeni telefonu Via V9’un parkta geçen reklam filmi, Gülşah Güney isimli bir kadın tarafından cinsiyetçi ve ayrımcı bulundu. Bunun üzerine sinirleri bozulan Gülşah Güney, Change.org’da kampanya başlattı: Casper özür dilesin.
Kampanya şimdiye dek 3838 destekçi bulmuş.

Gülşah hanımın ise kampanya konusundaki argümanını ise Casper’ın yeni telefonunun reklam filminde erkeğin bu telefonun özelliklerini anlatırken kullandığı bazı teknik terimleri anlamayan kadına six pack (baklava diye tabir ettiğimiz karın kası) üzerinden analoji kurarak açıklama girişimi nedeniyle ‘kadın teknolojiden anlamaz’ algısı yaratılarak ötekileştirme ve ayrımcılık yapılmıştır şeklinde

Reklam filminin kadınların mühendislik ve benzeri kariyerlerde ilerlemesini garip gören kitlenin bu görüşü normalleştirmesine yönelik bir hareket olarak gören Gülşah Güney, hala kadına karşı yapılan ayrımcılığın desteklendiğini ve teknolojinin kadının ilgisini çekmeyeceğini; kadının ilgisini erkek bedeni ile çekebileceğinizi anlatıyor şeklinde bir açıklama yapmış.

Bu açıklamaların ardından Casper’dan reklam filmini yayından kaldırmasını talep eden Gülşah Güney, bu bağlamda markanın diğer markalara da örnek olmasını talep etmiş.

Casper’dan konuya yönelik gelen açıklamada ise bu reklam filmi için 3 ay boyunca ajansları ile birlikte çalıştıklarını ve oluşan bu algıdan dolayı üzgün ve rahatsız oldukları belirtilmiş.

İlginçtir bu algıyı yaratan firmanın cevap mektubu firmada üst düzey yetkili olan 3 kadın tarafından yazılmış.

Casper’ın CEO’su Charlotte Lamprecht, Pazarlama Müdürü Feray Karaman ve Kurumsal İletişim Müdürü Dilek İyigün; reklama yönelik açıklamalarının ardından Twitter üzerinden soruları cevaplamak için bir oturum düzenleyeceklerini ve YouTube kanalından da reklamın gelişme süreci ile ilgili düşünce ve tecrübelerini açıklayacaklarını yazmışlar.

Reklam videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz; ancak bir iki noktaya değinmeden geçmek istemiyorum.

Reklam muhtemelen son dönemde yapılmış en başarısız reklam metinlerinden birine sahip, kameranın falan da çok başarılı kullanıldığını söyleyemem diğer taraftan Gülşah Güney’in perspektifinden değil de diğer taraftan baktığımız da da reklam filminde sosyal becerileri uygun şekilde gelişmemiş bir erkek karakteri görüyoruz ki karakterlerin ikisi de çok kötü yansıtılmış. Yani zaten kötü ve başarısız olan bir reklama bu şekilde feminist bir kampanya yürütmek ne kadar doğru.

Ayrıca Change.org ne ya? Şimdiye kadar ne işe yaramış change.org birilerine viral olmaktan başka? Bak Casper da çok güzel viral viral yürümüş işte, Gülşah Güney’in gerçek kişi olduğundan bile şüphe ediyorum. (üzgünüm this is internet)
 

 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0