Son Derece Nadir Bir Tür Olan 'Cep Köpek Balığı' Bulundu

1
1
1
0
0
Teknoloji dünyasında artık her şey küçüldükçe küçülmekte. Günümüzün en popüler terimleriden olan nano da bu 'küçülme akımı'nın sonucunda dilimize dolanmış durumda. Ancak yeni bulunan bir köpek balığı türü gösteriyor ki, nano şeyler, doğada da varolmakta.
Hayvanlar ve doğa ile ilgilli kanalların takipçisi ve özellikle de bu kanallarda popüler olan, sıkça gördüğümüz ''Köpek balığı'' programlarının hastası iseniz bu haber tam size göre. Ancak bu programların fanatikleri olmanıza rağmen, haberimizde bahsedeceğimiz köpek balığını ilk defa görmek sizin suçunuz değil (Shark Week olurdu bazen, onun hastasıydım mesela)

Çünkü bu köpek balığı dünyanın en nadir türlerinden.Köpek balığı dediğimizde hepimizin aklına teknelere saldıran, insanı bir seferde yutabilecek, devasa yaratıklar gelmekte. Ancak bu yeni bulunan tür, bu durumun tam tersi konumunda. 'Cep köpek balığı' şeklinde tabir edilen bu köpek balığı, en son 36 yıl önce Peru kıyılarında bulunmuştu. O günden beri ortalıklarda gözükmeyen bu tür, yeniden ortaya çıktı.Zootaxa dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, dünyanın ikinci cep köpekbalığı bulunmuş durumda. 2010 yılında, Louisiana'nın 190 mil açığında NOAA (Uluslararası Okyanus ve Atmosfer İdaresi) tarafından toplanan balıkların arasında bulunan köpek balığının ortaya çıkması ise epey zaman almış.

Donmuş bir şekilde korunan bu toplanan balıklar arasından cep köpek balığının çıkmasını sağlayan NOAA biyoloğu Mark Grace, balığı ilk bulduğu zamanlarda tür olarak ne olduğunu anlayamamış. Yani anlayacağınız balık NOAA'nın eline 2010'da geçiyor, ancak bulunması, bulunduktan sonra da ne olduğu anlaşılması günümüze kadar sürüyor.Aslında bilimsel bağlamda türünün ismi 'Mollisquama' olan bu cins, oldukça küçük olması sebebiyle Grace va bazı bilim adamları tarafından 'pocket (cep)' sıfatını almış. Bulunan bu cep köpek balığının boyu 5.5-inç (yaklaşık 14 cm). NBC'nin kayılarına göre 36 sene önce bulunan dişi cep köpek balığı ise 17-inç (yaklaşık 44 cm) imiş.

Bu derece eşsiz ve nadir olan bir hayvana araştırma yapmak da oldukça zor ve dikkat gerektirmekte. Grace ve ekibi son derece özenle bu araştırmayı yürütürken, cep köpek balığının bel kısmında ışık yayan bir grup organın olduğu belirtildi. Bu tür nadir hayvanlar üzerinde testler yapan ve bu konuda oldukça tecrübeli isimlerinden biri olan NOAA uzmanlarından Gavin Naylor, bu köpek balığının kitefin ve 'cookie cutter' olarak bilinen bir tür köpek balığı ile akraba olduğunu belirtti. Ayrıca hayvanın boyut olarak küçük olsa da büyük balıkların etlerini çiğneyerek beslenebilme ihtimali olduğu ifade edildi.

               

Bulunan en küçük köpek balığı olarak tarihe geçen bu balık hakkında açıklamalar yapan Naylor; ''böyle sıradışı ve son derece nadir bir balık ile rekor kırmak son derece heyecan verici. Ancak hala okyanuslarımızda yaşayan, keşfedilmeyi bekleyen ve onlardan çok şey öğreneceğimiz türler de bulunmakta. Bunu unutmamak lazım'' ifadelerini kullandı.
1
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
1
0
0