Cep Telefonu ve İnternetten Gelen Reklam Mesajlarına Son

0
0
0
0
0
Cep Telefonu ve İnternetten  Gelen Reklam Mesajlarına Son
Cep telefonu ve internetten, rahatsız edici düzeyde gönderilen reklam mesajlarına artık son verildi. İki yıllık uzun bir bekleyişin sonunda, bu yasa yürürlüğe girdi. Siz onay vermediğiniz taktirde hiçbir ticari amaçlı mesaj size gönderemeyecek.
Cep telefonu ve internetten, rahatsız edici düzeyde gönderilen reklam mesajlarına artık son verildi. İki yıllık uzun bir bekleyişin sonunda, bu yasa yürürlüğe girdi. Siz onay vermediğiniz taktirde hiçbir ticari amaçlı mesaj size gönderemeyecek. Yasanın beraberinde getirdikleri bazı yenilikler şu şekilde:

 Onay Vermeden Mesaj Gönderilmeyecek

Elektronik cihazlar üzerinden gönderilen ticaret amaçlı mesajlar, kullanıcının onayı alınmadan gönderilmeyecek. Bu yasağa uymayanlar ise 1.000 - 5.000 TL arası para cezasına çarptıralacak. Onaysız gönderilen bu iletiler, bir değil de birçok kullanıcıya ulaşması durumunda ceza 10 katına çıkarılacak. Reddedilen ileti mesajları ise 3 iş günü içerisinde ileti göndermeye son verecek. Bu durumda, ticari amaçlı elektronik mesaj gönderenler için ciddi bir sorun söz konusu.
 

 Kişisel Verileriniz Güvende Olacak

Kampanya, çekiliş, kura gibi promosyon amaçlı yapılan bu uygulamaların içeriği anlaşılır bir şekilde belirtilecek, kampanyaya başvuran veya katılan kişilere ise bu uygulamanın koşulları açık ve net bir şekilde bildirilecek. Alışveriş amaçlı kullanılan siteler ise yasa dışına çıkmadan ve yasalara uygun olarak yapmış oldukları bu alışverişlerde, kişisel bilgileri, verileri kullanılan bu kullanıcıların güvenliğinden sorumlu tutulacaktır. Kişisel bilgiler, ilgili olduğu kullanıcı tarafından onay verilmediği sürece bilgileri üçüncü şahıs kişilere iletilmeyecek veya başka bir amaç doğrultusunda kullanılmayacak. 2015 yılının 1 Mayıs tarihinde resmen hayata geçirilecek bu yasa ve kurallara uymayan kişileri ise 1.000 - 15.000 Lira'ya kadar hukuki para cezası bekliyor.
 

 İnternet Ülkemizde Gittikçe Yaygınlaşıyor

Günümüzde yapılan istatistiklere göre; ülkemizde internet kullanıcılarının sayısı, nüfusun yarısından fazlasına ulaşmış durumda. Alışveriş sitelerini kullanarak online alışveriş yapan kişiler ise 3 katı kadar artmış bulunuyor.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0