• Anasayfa
  • Sektörel
  • Türkiye, Evrenin Sırlarını Çözmeye Çalışan CERN’e Ortak Üye Oldu

Türkiye, Evrenin Sırlarını Çözmeye Çalışan CERN’e Ortak Üye Oldu

0
0
0
0
0
Adını bilim dünyasına Büyük Hadron Çarpıştırıcısı çalışmalarıyla duyuran CERN, Türkiye'nin yeni ortak üyeler arasına girdiğini belirtti.
Büyük Patlama simülasyonları gerçekleştirerek evrenle ilgili gizli olan bilgileri açığa çıkarmaya çalışan CERN’den yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl imzalanan anlaşmayla birlikte Türkiye’nin yeni ortak üyelerden bir tanesi olduğu duyuruldu.

110 Türk bilim insanının deney ve çalışmalarda yer aldığını belirten CERN, bu zamana kadar Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’yla birlikte ISOLDE tesislerinde Türk bilim insanlarının katılım gösterdiklerini belirtti.

Türk fizikçilerinin CHORUS nötrino deneyinde veri analizi alanında önemli katkılar sağladığına dikkat çeken CERN, uzayı kaplayan kara maddeyi tespit etmek için yapılan Alfa Manyetik Spektrometre deneylerinde Türk bilim insanlarının önemli katkılarının olduğunu belirtti.Ülkemizin üye olmasıyla birlikte CERN ile Türk biliminin arasındaki bağların daha da güçleneceği belirtilirken Türkiye, CERN Konseyi toplantılarına da katılma hakkını elde etti. Ayrıca Türk bilim insanları CERN’de tam zamanlı olarak araştırmacı olup, eğitimlere ve kariyer geliştirme programlarına katılabilecek. Kısacası CERN’de yapılan tüm çalışmalara Türk bilim insanları ortak olup, ileri teknolojilerin daha da geliştirilmesi için destek olacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0