Çevre Kirliliğine Küçük Ama Etkili Adım: Yenilebilir Kaşık

15
7
0
0
0
Yemeğinizi bir güzel yedikten sonra bir de üstüne çatalı, bıçağı ve kaşığı yemek kulağa nasıl geliyor? Aslında arka planında son derece önemli bir hedefi olan, küçük buluş; yenilebilir kaşık.
İnsanoğlu olarak milyonlarca yıldır misafiri olduğumuz Dünya'ya ve onun doğal güzelliğine hep zarar verdik. Savaşlar, beton patlamasının yaşandığı şehirler, çevreyi kirleten binlerce şeyler vs.

Ancak ufak bir yüzde de olsa içimizde bu durumla savaşmak için adım atanlar da yok değil. 

İnsan popülasyonunun en fazla olduğu yerlerden biri olan Hindistan'da yoksulluk seviyesi de giderek artıyor. İşte bu durum, ülkeyi her konudan giderek yaşanılmaz bir hale sokuyor. Bu konulardan biri de çevre kirliliği. Özellikle plastik atıklar konusunda Hindistan ciddi sıkıntıları olan bir ülke.



Fakat bu konuda küçük de olsa bir adım atmak isteyen Hindistan merkezli Hyderabad, çok güzel bir fikir geliştirmiş; yenilebilen kaşık. Aslında yenilebilen kaşık yeni bir şey değil. Ancak Hyderabad'ın geliştirdiği kaşık, sanıyoruz içlerinde en dayanıklısı.



Şirket tarfından geliştirilen yenilebilir kaşıklar, gerek görüntüsü, gerekse dayanıklılığı ile tıpkı tahta kaşıkları andırmakta. Şeker, zencefil-tarçın, zencefil-sarımsak, kimyon, kereviz, karabiber, nane-zencefil ve havuç-pancar şeklinde çeşitli tatları olan bu kaşıklar, sıcak içeceklerin içinde 20 dakikaya kadar da durabiliyor.

Kaşıkların en müthiş özelliği ise raf ömürlerinin 2-3 sene civarında olması. Ayrıca bu kaşıklar doğada 4-5 gün gibi kısa bir süre içerisinde çözünerek plastik olanların aksine herhangi bir zarar yaratmıyor.
 
India Innovates - Episode 4 - Edible Cutlery

India Innovates Episode 4 - Edible CutleryEat with it and then Eat it! This edible cutlery is a perfect alternative to harmful cutlery, it is not only environmentally safe but also enriched with nutritious ingredients. Email: [email protected] or [email protected]: http://www.bakeys.com/Order: http://www.bakeys.com/order.htmlVisit Bakeys on FBMarico Innovation Foundation Black Ticket Films

TheBetterIndia tarafından gönderildi 15 Mart 2016 Salı

Kickstarter'da fon toplamaya devam eden bu kaşıklardan, şirketin yeni fabrikasında günde 800.000 adet üretilmekte. Kickstarter üzerinden yapacağınız 10 dolarlık bağış karşılığında 100 kaşığa sahip olabilirken 215 dolara her birinde 100 adet kaşık olan 50 pakete sahip olabiliyorsunuz. Bu arada yenilebilir kaşıkların çoktan Kickstarter'da gerekli maddi desteği topladığını da hatırlatalım.

Kaynak: Mashable
15
7
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
15
7
0
0
0