• Anasayfa
  • Sektörel
  • Çevrede Çocuk Olduğuna Dikkat Çekmek İçin Çocuk Sesiyle Yol Tarif Eden GPS!

Çevrede Çocuk Olduğuna Dikkat Çekmek İçin Çocuk Sesiyle Yol Tarif Eden GPS!

0
0
0
0
0
Slow Down GPS adlı bir GPS uygulaması, çocukların sıklıkla olabileceği bölgelerde çocuk sesiyle yol tarif ederek sürücüleri uyarıyor ve daha dikkatli olmalarını sağlıyor.
Günümüzde kalabalık şehirlerde milyonlarca araç var. Bu kadar fazla aracın bulunması, çevre kirliliği ve trafik gibi sorunların yanı sıra kazalara da yol açıyor. Sonuçta ne kadar çok araç, o kadar fazla kaza riski demek.

Kazalar, araçların arızalanması dışında genellikle sürücülerden dolayı gerçekleşiyor. Bunun nedeni genellikle sürücülerin trafik işaretleri gibi önemli işaretleri önemsememeleri ve trafik kurallarına uymamaları. Fakat kazaların sebepleri sadece sürücüler veya araç arızaları değil, aynı zamanda yayalar da. Sürücüler gibi uymaları gereken kurallar ve dikkat etmeleri gereken yayalar da çoğu zaman trafikte kazaların yaşanmasına yol açabiliyor.
 

Tabi ki sürücülerinde yayalarında trafikte dikkatli olması gerek. Peki ya dikkatli olamayanlar? İsveçli bir ajans olan Forsman&Bodenfors ve sigorta şirketi IF Insurance'ın birlikte çalışmasının sonucuyla üretilen bir GPS uygulaması, trafikte dikkatli olamayan bu bireylerin yani çocukların güvenliğini sağlaması için üretildi. "Slow Down GPS" adı verilen bu GPS, sürücüler okul, park, oyun alanı gibi bölgelere yaklaştığında GPS'in komut sesini çocuk sesi ile değiştiriyor.Değişen sesi farkeden sürücüler yakınlarda çocukların olabileceğini anlıyor, böylece daha dikkatli oluyor ve hızlarını yavaşlatıyorlar. Oldukça basit, işe yarar ve kullanışlı olan bu uygulama, birden yola çıkmak gibi tehlikeli eylemlerde bulunabilecek olan bu küçük bireyleri, kazanın diğer ucunda bulunan etkeni bilinçlendirerek kazadan uzak tutmak üzerine, yani sürücüleri.İsveç yapımı olan bu GPS, şu an sadece İsveç, Finlandiya ve Norveç’te kullanılıyor. Bir günde binlerce kazanın yaşandığı dünyada, bu gibi bir GPS cihazı sayısız çocuğun hayatını kurtarabilirdi. Bu nedenle umarız ki kısa süre içerisinde daha çok ülkeye ve şehire yayılır.

Kaynak: Cnet
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0