Çin'de "Yüzsüz" Çalışma Günü

0
0
0
0
0
Bazı şirketler öğlen yemeği verir. Kimi şirketlerde “happy hour” zamanları vardır ve çalışanlarla çeşitli etkinlikler yapılır. Kimisi kendi fincanınızı güvenle dolaba kaldırabileceğiniz bir ortam sunar, kimisi de çalışma alanınızı kişiselleştirmenize olanak tanır.
Çin’deki firmalar arasındaki yeni trend ise insanlara gülümsemek zorunda kalmaktan sizi kurtarıyor.

Çalışma hayatı elbette stres dolu olabilir ve canınızın en sıkkın olduğu günde bile iletişim kurduğunuz kişilere gülümsemek zorunda kalabilirsiniz ve çalışanların sosyal hayatı için son derece yıpratıcı olabilir. Çin’deki firmalar bu durumu “No-face day (yüzsüz gün) adından bir buluş ile çözmüş gibi duruyor.

Çin’in Hebei bölgesinde, Handan kentinde bulunan ve hizmet sektöründe çalışan bir firma çalışanlarına bir gün gülümsemek zorunda olmama lüksü getiriyor ve çalışanlara göre de bu durum bir fincan bitki çayından çok daha değerli görünüyor.

Kimlik algısını ortadan kaldırmak için tüm çalışanlar aynı maskeyi takıyor. Üstelik maske de durumu anlatabilmek için Japonya’da Spritited Away isimli bir animeden alınmış olan “No-Face (yüzü olmayan) adlı bir karakterden seçilmiş.


0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0