Çin, Gobi Çölü'ne Güneş Enerjisi Tesisi Kuruyor!

0
0
0
0
0
Çin hükümeti Gobi Çölü'ne 1 milyon evin enerjisini karşılayabilecek güneş enerjisi kurma kararı aldı.
İçinde bulunduğumuz yaz günlerinin bu kadar sıcak geçmesinin de sebebi olan ve Dünya'nın en büyük sorunu sayılan küresel ısınma, özellikle Çin'in ve Çin gibi üretim üzerine kurulu olan ülkelerin başlıca neden oldukları sorunlardan birisi. Bu ülkelerin bu sorunlarda payı çok olunca da atılan her türlü adım hepimizi etkileyecek şekilde oluyor. Neyse ki Çin hükümeti bu sefer olumlu bir adım attı.

Çin hükümeti, önceden başlattıkları yenilenebilir enerjiye yönelim projesinin bir diğer ayağı olan, güneş enerjisi tesisleri kurulumuna başlıyor. Gobi Çölü'nde kurulacak olan ve "Delingha" olarak adlandırılan bu devasa tesis, 25 km2'lik bir alana yayılacak.Ana olarak 6 adet dev güneş kulesi barındıracak olan tesis, toplamda 200MW'lik elektrik üretebilecek. Bu da projenin bulunduğu Qinghai eyaletindeki 1 milyon evin yıl boyunca elektrik ihtiyacının karşılanması anlamına geliyor. Projenin başındaki isim olan Wu Longyi: "tesis 15 saat ısı depolaması yapabilecek şekilde tasarlandı. Bu da sürekli ve stabil olarak elektrik üretimi gerçekleştireceği anlamına geliyor." sözleri ile akşam vakti oluşabilecek güneş enerjisi yetersizliği sorununun çözüldüğünü belirtti.

Kurulup çalışmaya başladıktan sonra tesis, her sene ortalama 4,26 milyon ton kömür tüketiminin yerini tutacak. Yani bu, yıllık olarak 896.000 ton karbondioksit ve 8.080 ton sülfürdioksit'in havaya karışmayacağı anlamına geliyor. Ayrıca tesis, Çin elektrik şebekesine 5GW güneş enerjisi ekleyecek ve Çin'in önceden belirtmiş olduğu "2015 sonuna kadar güneşten 17,8 GW enerji üretme" amacına doğru ilerlemesine yardımcı olacak.Business Standard'ın haberine göre Çin, 2014 yılı itibarı ile 29,05 GW güneş enerjisi kapasitesine sahip. Bu rakam Çin'in 2005 yılındaki miktarından 400 kat fazla. Ve şimdiden planı hazırlanmış olan birçok proje ile bu sayının, 2020 yılında 100 GW'a çıkartılması planlanıyor. Çin hükümeti bu projeler ile 2030 yılında bütün ülke enerjisinin %20'sinin yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesini amaçlıyorlar.

Kaynak: Business-Standard
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0