Dünyanın İlk Tamamen Güneş Enerjisiyle Çalışan Oteli

0
0
0
0
0
Hepimizin bildiği gibi, alternatif enerji elde etmek oldukça masraflı. Fakat Maldivler'in Gasfinolhu Adası'ndaki Finolhu Villas işletmesinin sahibi paraya kıymış, hem diğer otellere liderlik ve öncülük etmiş hemde çevreye zararsız bir tatil yerleşkesi oluşturmuş.
Ne kadar masraflı olsa da, elektriğe hiç para vermediğinizi düşünün. Hatta elektrikler kesildiğinde bile sizin yılın her sezonu, tepenizden dimdik vuran güneşten depoladığınız enerjinizin tam gaz devam ettiğini düşünün. Bunu şu anda sadece doğaya da saygılı olabilecek şekilde sadece güneş enerhisi ile sağlayabiliriz. Peki ya bunu bir otel yapsa güzel olmaz mıydı? İşte bunu başarabilen bir otel var ve gelin bu tatil köyünün ihtiyacı olan ve ne kadar enerji üretebildiğine bakalım.

İşletme sahibinin verdiği bilgiye göre, tam 6500 metre kare genişliğinde güneş paneline sahip olan Club Med Finolhu Villas adlı tatil köyü bir günde üretebildiği enerji tamı tamına 1100 Kilowatt! Tatil köyünün tam kapasite dolulukta ihtiyaç duyduğu günlük enerji miktarı ise sadece "600 Kilowatt". Kendi ihtiyacının neredeyse 2 katını üretebilen ve Dünya'nın ilk %100 güneş enerjisiyle çalışan oteli olan Finholhu Villas, Maldivler'in Gasfinolhu Adası'nda bulunuyor. Yani mekan da efsane. Ki Maldivler'in de yıllık güneş görme oranı da çok yüksek olduğuna göre oldukça mantıklı bir tercih olmuş.Tabi bol bol üretiyoruz birşey olmaz dememişler, bu sistemin yanına birde boşa harcamayı engelleyen, sensörlü lambalar, aktif kullanılmadığında kendiliğinden kapanan devreler gibi cihazları da kullanmışlar. Yani zaten fazla fazla üreten enerjiyi dibine kadar kullanmak yerine ayrıca bir tasarruf da sağlayan bu otel gerçekten büyük firmalar dediğimiz otel şirketlerine de örnek teşkil etmeli diye düşünüyoruz. Kendileri hem çevreyi temiz tutuyor, hem de bu davranışlarıyla diğer otellere örnek olacaklarını belirtiyorlar.Mekan gereği zaten süper bir köy olan Finolhu Villas'ın fiyatları hakkında bir bilgimiz şu anda yok, ancak olur da paranıza kıyıp "Haydi Maldivler'de tatile gidelim" diyeceğiniz olursa orada tercih edebileceğiniz en çevreci otelin de burası olacağını belirtelim. Bu projeyi planlayan ve hayata geçirenleri de ayrıca gönülden tebrik ediyoruz.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0