Cortana, Android ve Windows Arasında Kavga Sebebi Oldu

0
0
0
0
0
Cortana, Android ve Windows Arasında Kavga Sebebi Oldu
Windows Phone’un sanal asistanı Cortana’nın Android ve iOS platformlarına da gelecek olması hali hazırda Windows Phone kullanıcılarını kızdırırken bir de bu işin Windows 10 piyasaya çıkmadan yapılması, Android ve iOS’a karşı Windows Phone'luları ayaklandırdı.
Cortana tabiri caizse Windows Phone kullanıcılarının kendilerini en özel ve avantajlı hissettiği uygulamalardan biriydi ve özellikle Windows 10’un gelmesi ile birlikte bilgisayar, tablet, telefon ve hatta XBOX One için kullanılabilecek, zamanla sizin alışkanlıklarınızı öğrenebilen bir asistan olması için tasarlanmış muhtemelen şu anki sanal asistanların en iyisi konumunda olacaktı.

Ne var ki Microsoft yaptığı pazarlama hamlesi ile Windows 10 piyasaya çıkmadan Cortana’nın Android sürümünü piyasaya çıkarttı. (şu an için .apk olarak kuruluyor, test aşamasında)

Son sürümü olmasa bile Cortana’nın Windows 10’dan önce Android kullanıcılarının deneyimine sunulmuş olması, internet ortamında tartışmalara neden oldu.

Cortana’nın Windows yazılım kullanan mobil cihazlardaki en büyük kozları olduğunu savunan kullanıcılar, Android ve iOS kullanıcılarının Cortana’yı daha önce test etmesinin firmanın kendilerine yaptığı bir haksızlık olduğunu savunuyor ve platformun geleceğini riske attığını söylüyorlar.

Bunun yanı sıra Windows Phone kullanıcıları, Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın hayatının en büyük hatasını yaptığını belirtiyor.

Yazarım Yorumu: Bence Microsoft’un yaptığı bu hamle bir pazarlama tercihi, en büyük kozu olan Cortana’yı Android ve iOS cihazlarında kullanıma sunarak onların denemesini ve bu kullanıcıların bir kısmını çekebilmeyi amaçlıyor. Zaten Android ve iOS cihazlarda entegrasyon kusurları nedeniyle tam verimli kullanamayacaklar bu nedenle Windows Phone kullanıcılarını müsterih olmaya davet ediyor, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde tartışmadan kendi cihazlarını kullanmaya davet ediyorum. (iOS, Android, Windows kardeştir arkadaşlar, ayrımcılık yapmayın, sanal asistanlarınızı yazılım tabanı yüzünden ötekileştirmeyin)

Aşağıda bizim de incelemesini yaptığımız Cortana'nın Android uygulaması ile ilgili videomuzu izleyebilirsiniz.

 

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0