Deneme Yanılma İle Öğrenen Robot Geliştirdiler

0
0
0
0
0
Deneme Yanılma İle Öğrenen Robot Geliştirdiler
Bir robota herhangi bir komut yüklemek genellikle birkaç satır (kimi zaman birkaç bin de olabilir) kod ile mümkün oluyor; ancak bu durum bile kulağa geldiği kadar kolay değilken kendi kendine öğrenebilen bir robot beyni geliştirmek imkansıza yakın.
Her imkansıza yakın olan şey gibi robotların kendi kendilerine öğrenebildiği bir dönem de elbette gelecek; ancak bir süre daha bu dönemin hayali ya da korkusuyla beklemeye devam etmek zorundayız. Zira elimizde henüz sadece biraz sonra izleyeceğiniz lego yapmayı öğrenebilen robot mevcut.

Berkeley Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı deneme yanılma yöntemi ile tıpkı insanlar gibi öğrenebilecek olan bir robot geliştirdi. (sonra da bu robota lego yaptırdı. Bazı profesörler gerçekten çok işsiz)

Elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi bölümlerinden Profesör Pieter Abdeel konu ile ilgili açıklamasında “burada esas mesele, öğrenmeye teşvik edilebilen bir robota bir adım daha yaklaşmış olmamızdır” diyor ve robotun yeni bir şey ile karşılaştığında bu sorunu çözmek için yeniden programlanmak zorunda kalmadığını ve her sorun için tek tek programlanmak yerine daha önceki tecrübelerinden deneme yanılma yöntemi ile farklı işleri yapabilmeyi öğrendiğini söylüyor.

Ekip, BRETT adını verdikleri bu robotun şişe kapağı kapatmak, oyuncak bir uçağın parçalarını birleştirmek gibi bazı işleri yapabilmesi için bir algoritma geliştirdi ve robotun yeniden programlanmaya ihtiyaç duymadan öğrendiği bu bilgi ile ihtimalleri azaltıp bizim deneme yanılma dediğimiz yöntem ile kendini geliştirebildiğini söylüyor. (en güzeli denememek; o zaman yanılma ihtimalin de olmuyor)

BRETT’in öğrenme yeteneği ve bunun kullanım koşulları ile ilgili açıklama yapan araştırmacılar, robotik uygulamaların hemen hepsinin çevrenin kontrollü olduğu ve değişmediği ortamlarda yapıldığını; ancak robotları fabrika ya da ofis gibi değişken yerlerde kullanacaksak robotların adapte olmayı öğrenmek zorunda olduğunu söylüyor; derin öğrenme (Deep Learning) adını verdikleri bu yeteneğin de robotlara adapte olmak için bir fırsat verdiğini dile getiriyorlar.

Derin öğrenme (deep web gibi bi' şey mi?) dedikleri bu araştırma sayesinde robot mevcut bilgi dağarcığından hareket ederek oluşturduğu yapay sinir ağı ile bir insanın kendisini programlasına gerek duymadan yeni bir veri katmanı oluşturabiliyor.

Ayrıca öğrenme kapasitesi ile ilgili de açıklamada bulunan Abdeel, “henüz evimizi temizlemeyi öğrenecek bir robottan çok uzaktayız; ancak derin öğrenme araştırması gibi araştırmalarla robotlar daha fazla veriye sahip oldukça daha karmaşık işler yapabilecek.” diyor.

(Artık bence de Battlastar: Galactica’nın gerçek olma ve insanlığın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalma zamanı geldi de geçiyor)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0