• Anasayfa
  • Sektörel
  • DOJ, Apple'dan Sonra Şimdi de Whatsapp'a Kafayı Taktı: "Şifreli Mesajları Bizimle Paylaşacaksınız"!

DOJ, Apple'dan Sonra Şimdi de Whatsapp'a Kafayı Taktı: "Şifreli Mesajları Bizimle Paylaşacaksınız"!

1
0
0
0
0
United States Department of Justice (DOJ), Apple'ın ardından Whatsapp'ın da şifreli içerikleri kendisiyle paylaşmasını istedi ve Whatsapp'a tepki gösterdi.
Son birkaç haftadır en çok konuşulan konulardan birisi olan FBI ve Apple arasındaki şifre kırma olayı, bu sefer de dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından birisine, Whatsapp'a sıçradı. Bir davadaki suçlunun Whatsapp konuşmalarını ve bilgilerini araştırabilmek amacıyla Whatsapp'tan şifreli konuşma sistemini devre dışı bırakmasını isteyen United States Department of Justice (DOJ), mesajlaşma uygulamasının yardımcı olmayarak davadaki suçluları savunduğunu belirtti. Aynı olay Brezilya'da gerçekleşmiş ve yetkililer "Whatsapp bizim sahip olmadığımız bilgilere sahip olamaz" şeklinde küstahça bir açıklama yapmıştı.United States Department of Justice'in talebini alan ve bilgi paylaşımı yapmayı reddeden Whatsapp, bu olaya herhangi bir teröristin karışmadığını ve böyle bir isteğin Apple davasındakine göre çok daha gereksiz olduğunu da belirtmiş. Ancak tabii ki Whatsapp'ın bu açıklamalarını kimse umursamamış.

Bu gibi konularda gönüllü araştırma yapan Electronic Frontier Foundation'ın bildirdiği habere göre mahkemeler, son zamanlarda artan bilgi paylaşımı durumlarını değerlendirecekler ve bu paylaşımların Apple ve Whatsapp'a nasıl sorunlar yaşatabileceğini araştıracaklar. Bu araştırmalar sonucunda Apple'ın ve Whatsapp'ın bilgi paylaşması zorunlu kılınırsa bu olayların uzayacağını tahmin ediyorum.

Kaynak: TheNextWeb 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0