Doktorlar Hastaların Kullanımı İçin Robotik El Ürettiler!

1
1
0
0
0
Uzuvlarını kaybetmiş olan hastalar için el hareketlerini koldaki verici yardımıyla anlayabilen robotik el üretildi.
İngiltere'de kurulmuş bir firma olan Open Bionics, en yararlı uzuvlarımızdan biri olan elini kaybeden insanlar için hayatı çok daha kolay bir hale getirecek yeni bir robotik el ürettiklerini açıkladı. Firmanın ürettiği bu robotik el, 3D yazıcı ile üretilebiliyor ve kolayca hasta tarafından kullanılabiliyor.

Sadece Amerika'da 2 milyon insan herhangi bir uzuvundan ayrı yaşıyor ve firma, bu insanların hayatlarını çok daha kolaylaştırabilecek bir robotik eli bu yüzden ürettiklerini dile getirdi. Robotik elin normal protezlerden büyük bir farkı var; sensörler.Robotik elin sensörü, kullanıcının bileğine takılıyor. Takılan bu cihaz, siz çeşitli hareketleri gerçekleştirmek istediğinizde kasılan kas gruplarından bu hareketleri algılayabiliyor ve sahip olduğu bağlantı ile bunu robotik ele aktarıyor. Komutu alan robotik el de bu hareketi aynen yerine getiriyor.

Open Bionics, bu yöntemi kullanan kullanıcıların çok daha memnun olduğunu ve 3D yazıcıyla üretilen yapay uzuvların protezlerden daha kullanışlı olduğunu, ayrıca bu elin yapımı aşamasında hastanelerle de birlikte çalıştıklarını da belirtti. Fakat bu uzuvların kişiden kişiye farklılık gösterdiği için yapılacak olan yeni bir cihazın 100.000$'a kadar maliyetinin artabileceğinin de altını çizdi.

Kaynak: TechCrunch
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0