• Anasayfa
  • Sektörel
  • Dolandırıcılar Şimdi de Kendilerine Banka Çalışanı Süsü Veriyor!

Dolandırıcılar Şimdi de Kendilerine Banka Çalışanı Süsü Veriyor!

0
0
0
0
0
Pek çok farklı yöntem ile insanları dolandıran dolandırıcılar, şimdi de bankacı kılığında bu işlemi gerçekleştiriyor.
Teknoloji cihazlarındaki gelişime yetişemeyen ve bu konuda pek bilgisi olmayan kesimlerin kolayca aldanabildiği dolandırıcılık yöntemleri, git gide gelişerek artık neredeyse ''profesyonel'' bir hal alıyor.

Birbiriden farklı yöntemlerle insanları dolandıran dolandırıcılar, NTV'nin yer verdiği habere göre şimdi de kendilerine kurumsal süsü vererek bu işlemi gerçekleştiriyor. Kurdukları sistem ile vatandaşa kendilerini banka gibi tanıtan dolandırıcılar, ulaştıkları kişilerin kredi kart bilgilerini çalarak alışveriş yapıyor.Dolandırıcıların geliştirdikleri yeni yöntem şu şekilde; dolandırmak için hedef seçilen kişiye 0850 360 05 04 numaralı telefondan bir arama geliyor. Ardından telefondaki kişikendini banka görevlisi olarak tanıtarak ilk etapta vatandaşın güvenini kazanmaya çalışıyor. "Bankanızdan arıyorum, her şeyden önce güvenliğiniz için konuşmamız kayıt altına alınacaktır. Banka kredi kartınızın kayıp ve çalınmaya karşı sigorta süresi sona erdi. Yıllık sigorta işlemini yinelemeniz gerekiyor. Bugün son gün istemiyorsanız iptal edebiliriz"diyen dolandırıcı, sonrasında vatandaşın kart bilgilerini istiyor.Tabii dolandırıcıların tek hamlesi bu değil. Kişinin güvenini kazanma konusunda sağlam takdikleri olan dolandırıcılar, tereddüt yaşayan kart sahibine, "haklısınız, sizden hiç bir bilgi istemeyeceğim güvenliğiniz için ben size bankamızdaki sistemde kayıtlı bilgilerinizi okuyacağım siz sadece teyit edeceksiniz" diyerek kart sahibinin ön ve arka yüzündeki tüm bilgilerini, hatta ev adresini de eksiksiz okuyor. Bu şekilde kart sahibi kişi, telefondaki dolandırıcının bankadan arayan bir görevli olduğuna inanmaya başlıyor.

Dolandırıcıların son kozu ise, son dönemlerde özellikle telefon bankacılığının artması ile karşımıza çıkan SMS onay özelliği. "Bankamızdan cep telefonunuza bir mesaj gönderiyorum. Şimdi mesajınız geldi. O kodu bana okur musunuz" diyen dolandırıcı, son adımı da tamamlamış oluyor.Tüm bu işlemler bittikten sonra ise, gerçek bankadan, resmi mesaj geliyor; ''hesabınızdan yüklü miktarda alışveriş yapılmıştır"... Özellikle teknoloji ile büyüyen yeni nesilin bu tarz numaralara inanma durumu oldukça düşük. Zaten bunu bilen dolandırıcıların da hedefinde genellikle yaşlı insanlar oluyor. Bu konuda biz elimizden geldiğince vatandaşı uyarmaya çalışıyoruz, siz de çevrenizdekilere gerekli uyarılıarı yaparsanız dolandırıcıların önünü bir nebze kesmiş oluruz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0