Drone'ların Sistemlerini Hackleyen Drone Savar Silah!

0
0
0
0
0
Drone'ların Sistemlerini Hackleyen Drone Savar Silah!
AUDS adındaki bir silah sistemi, belirlediği drone'un sistemini hackleyerek cihazlara istediğinizi yaptırmanızı sağlıyor.
Hava sahasını kullanan cihazlar arasında en kolay kullanıma sahip olan drone'lar, birçok farklı amaç uğruna kullanılıyorlar. Drone'ların bu kullanım alanları ulaştırma, araştırma, görüntüleme gibi çeşitli konulardan herhangi birisi olabiliyor. TAbii ki drone'lar oldukça küçük ve kolay kullanılabilir cihazlar olduğundan dolayı bu kullanım alanlarına askeri kullanım da dahil. Drone'ların piyasaya sürülmesiyle birlikte başlayan ve çeşitli bölgeleri meraklı drone kullanıcılarından korumak adına geliştirilen "drone savar" silahlara bir yenisi daha eklendiği bildirildi.

Drone'lara ateş eden, başka drone kullanarak avlayan ve hatta lazerle yakan savunma silahları gördüm, fakat bence bu silah aralarında en ilginci. "AUDS" (Anti-UAV Defence System) adındaki bu yeni silah sistemi, havadaki drone'ları hackleyerek durduruyor. Korunacak olan alanın ayarlanmasından sonra alana yaklaşan cihazları tespit eden ve gerekirse bu drone'ların sistemine girerek cihazların kontrolünü ele geçiren bu sistem, tahmin edebileceğiniz gibi askeri üslerin korunmasında kullanılacak.
 

AUDS'nin yapımı 3 İngiliz şirket tarafından gerçekleştirilmiş. Enterprise Control Systems, Blighter Surveillance Systems ve Chess Dynamics adlı şirketler, dünya üzerinde en çok drone'a ev sahipliği yapan ülke olan İngiltere'nin böyle bir sisteme ihtiyacı olduğunu düşünmüşler. Sistem, drone'ların kontrolünü sağlayan sinyalleri taklit eden ve orijinal sinyali kesen bir düzenekten oluşuyor. Bu sinyallerin kullanımından sonra cihazın kontrolü artık elinize geçmiş oluyor ve drone'a istediğinizi yaptırabiliyorsunuz. Proje sahipleri yakaladıkları drone'ları şarjları bitene kadar havada tuttuklarını ve en çok bu yöntemi sevdiklerini belirtti.

Kaynak: Geek 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0