• Anasayfa
  • Sektörel
  • Drone Üreticisi Kickstarter Bağışçılarının 2 Milyon Pound'unu Çaldı!!

Drone Üreticisi Kickstarter Bağışçılarının 2 Milyon Pound'unu Çaldı!!

1
0
0
0
0
Bir drone üreticisi, hedeflediği para değerine ulaştıktan 6 ay sonra ürünleri teslim etmeyeceğini bildirdi ve para iadesi yapmadı.
Kickstarter küçük şirketlerin veya kişilerin kendi herhangi bir proje konusunda yardım toplamak amacıyla üye olduğu platform. Kickstarter'a üye olan üreticiler, kendi projelerini bir prototip ile sergilemek, ürünlerini detaylı bir biçimde tanıtmak zorundalar. Bu işlemlerden sonra proje sahipleri, o projenin hayata geçirilebilmesi adına ürünlerinin ön satışını yapıyorlar yani bir anlamda projeleri için bağış topluyorlar. "Fikrim var ama gerçekleştirecek param yok" diyen kişiler için mükemmel bir platform olmasına rağmen maalesef Kickstarter, dolandırıcılarla da karşılaşabiliyor.Bundan birkaç ay önce Zano isimli bir mikro drone üreteceğini ve bu ürünü Haziran ayında teslim edeceğini belirten bir Kickstarter şirketi, hedefi olan 2.000.000£'u 12.000 bağışçıdan toplamayı başardı. Topladığı bu inanılmaz rakamla Zano drone'ları 6 aydır kullanıcılarına teslim etmemiş olan üretici, kendi sayfasında drone'ların seri üretiminin yapılmış halini paylaştı ancak hiçbir kullanıcıya drone teslim edilmedi.

Bu olayın ardından projeye bağışta bulunan Kickstarter üyeleri oldukça sinirlendi ve Kickstarter'a "ürün Haziran ayında gelmeliydi ancak hala ortada yok! Artık Kickstarter kullanmayacağım ve ürün satışa çıktıktan sonra normal bir müşteri gibi satın alacağım" şeklinde mesajlar yazdı. Ancak Kickstarter bu gibi mesajlara kendi kullanıcı sözleşmesini hatırlatarak "ürün üreticilerinin ulaşım adresleri ve diğer bilgileri bizlerde mevcut fakat ürünün üretilme garantisini Kickstarter veremez" şeklinde cevap verdi.Drone üreticisinin ve drone'ların şu an yeri bilinmiyor. Çaresiz bağışçılar ise ürünün sayfasını "paramı geri istiyorum" şeklinde mesajlarla doldurmuş bile...
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0