Dubai İtfaiyesi Yangına Jetpack'ler İle Müdahale Edecek!

4
0
0
0
0
Dubai itfaiyesi yangınla mücadelede resmen level atlamaya hazırlanıyor.
Petrol zenginlerinin merkezi olan Dubai, yüksek binaları ile meşhur. Ve kentte hemen hemen her şey, inanılmaz derecede lükse kaçılarak yapılmış şeyler. Özellikle sokaklarında gezen birbirinden efsane otomobiller ile akılımıza yer edinmiş Dubai, şimdi de gözünü gökyüzüne dikmiş durumda.

Dediğimiz gibi kentteki binaların irtifaları her geçen gün artmakta ve bu da pek sık rastlanmasa da bir durumda müdahaleyi inanılmaz zor durumda kılmakta; yangın. Gökdelenlerden birinin üst katlarında meydana gelecek olan bir yangın, şehrin sakinlerinin çekindiği şeylerden biri. Ancak şehrin sivil savunma servisi, bu konuda önemli bir adım atmış durumda.Artık Dubai itfaiyesi gökdelenlerdeki alevlerle mücadele etmek için jetpack kullanacak (kaçın, daha da lükse kaçın, biz ölelim). Martin Aircraft Company ile bu haftanın başında bir sözleşme imzalayan yetkililer, özel üretim 20 jetpack'i sivil savunma servisinde test etmeye başlayacak. Tabii burada jetpack'lerin öncelikli görevi yangını söndürmeden çok, mahsur kalan kişilere müdahale ederek kurtarma işlemini gerçekleştirme.

İki adet V4 motoru bulunan özel jetpack'ler, yaklaşık 1000 metre yüksekliğe ulaşabiliyor. Saatteki maksimum hızı 74 km olan jetpackler, aynı zamanda 30-50 km arası bir mesafe boyunca kesintisiz uçuş imkanı sunabiliyor. Standart, yani bildiğimiz jetpack'ler tek farkları ise, manevra konusunda biraz daha kompakt bir sisteme sahip oluşları (normal jetpack'lere göre oldukça büyükler ve bu büyüklük onların daha ağır hareket ederek, keskin dönüşler ya da ani yön değiştirmeler gibi şeyler yapmasını bir nebze etkiliyor).Jetpack'lerin bir tanesinin fiyatı 150,000 dolar. Yani Dubai'nin şirkete 20 jetpack için ödeyeceği para 3 milyon dolar. Ama bu para onlar için düşük bir meblağ olarak görülebilir, zira polislerinin altında 1,5 milyon dolarlık Bugatti'ler bulunmakta...

Kaynak: The Verge
4
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
0
0
0
0