• Anasayfa
  • Sektörel
  • Dünya Go Şampiyonu Google'ın Yapay Zekasını Yenmeyi Başardı!!

Dünya Go Şampiyonu Google'ın Yapay Zekasını Yenmeyi Başardı!!

0
0
0
0
0
Lee Se-dol ile Go müsabakası yapan AlphaGo, dünya şampiyonuna mağlup oldu.
En gelişmiş yapay zeka teknolojilerden birisine sahip olan Google, Go oyunu için geliştirmiş olduğu "AlphaGo" isimli yapay zekasını şampiyonlara karşı yarıştırmaya devam ediyor. Öncelikle Avrupa şampiyonu ile maçlar yapan ve onu yenmeyi başaran AlphaGo, şimdi de dünya şampiyonu olan Lee Se-dol ile karşı karşıya.

Dün gece AlphaGo ve Lee Se-dol arasındaki müsabakanın 4. maçı da tamamlandı. Toplam 5 oyundan oluşacak olan karşılaşmada 3-0'lık üstünlük yakalayan AlphaGo, dünya şampiyonunu namağlup yenmeye sadece 2 oyun uzaklıktaydı ve herkes AlphaGo'nun maçı kazanmasını bekliyordu. Ancak beklenen olmadı ve dünya şampiyonu olan Lee Se-dol, tecrübesini konuşturarak Google'ın yapay zekasını alt etmeyi başardı. Yaklaşık 5 saat süren uzun oyun sonucunda AlphaGo'yu yenmeyi başaran Lee Se-dol: "Daha önce hiçbir galibiyetimde bu kadar tebrik edilmemiştim" şeklinde açıklama yaptı.Google geliştirmeci ekibi tarafından paylaşılan bilgilere göre AlphaGo'nun kaybetmesindeki asıl neden, Lee Se-dol'un kurduğu tuzağı anlayamaması. Deep Mind ekibinin başında bulunan Demis Hassabis: "Hata 79. eldeydi ancak AlphaGo bu durumu ancak 87. el civarların farkedebildi."

AlphaGo ve Lee Se-dol arasında gerçekleştirilecek olan son maç bu gece oynanacak. Umarız bu oyunun da kazananı Lee Se-dol olur ve kendi tahminindeki skorla yenilmiş olmaz ("büyük ihtimal 4-1 kazanacağım" demişti).

Kaynak: Gizmodo 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0