• Anasayfa
  • Sektörel
  • Dünya'nın Çekirdeğinin Bile Eritemeyeceği Madde Keşfedildi!

Dünya'nın Çekirdeğinin Bile Eritemeyeceği Madde Keşfedildi!

85
18
4
3
2
Bilim adamları, belirli elementlerin karışımı ile çok yüksek dereceli ısılara bile dayanabilen madde keşfetti.
Amerika'da bulunan Brown University'den bir grup mühendis, insanoğlunun belkide ileri yıllarda başka gezegenlere koloni kurabilmesine yardım edebilecek, ısıya son derece dayanıklı bir madde keşfetti. Madde önceden var olan maddelerden çok daha güçlü ve doğada saf olarak bulunmuyor. Keşfin yapılmasından sonra üniversitenin yaptığı açıklama: "bulunan madde kesinlikle yeni nesil yüksek performanslı cihazlarda kullanılabilir. Yüksek hızlı uçaklar ve gaz tribünleri bunlara dahil. Fakat maddenin işe yarayıp yaramayacağını zaman gösterecek" sözlerinden oluşuyordu.Yapılan araştırmalar sonucu Hafniyum, Nitrojen ve Karbon'un doğru miktarda karıştırılması ile ortaya çıktığı keşfedilen madde, 4127 derece gibi inanılmaz bir sıcaklığa dayanabiliyor. Dünya'nın çekirdek ısısının ise 4027 derece olduğu tahmin ediliyor. Hal böyle olunca, maddenin keşfinden sonra mühendisler dahil herkes Dünya'nın merkezine yolculuk planları yapmaya başlamış.

Madde, Güneş'in 6000 derecelik dış yüzey ısısına dayanamayacak olsa da (aklınızdan bunun geçtiğini biliyorum) yapılacak yeni nesil uçak ve reaktörlerde ısı kalkanı görevini üstlenecek. Ayrıca uzay araçlarının Dünya atmosferine giriş/çıkışlarında da işe yarayabilecek bir madde.

Buluşun sahibi Brown University mühendisleri, şimdi buldukları bu maddeyi sentezlemeyi ve maddeden daha çok üretmeyi deniyor.

Kaynak: Gizmodo
85
18
4
3
2
Emoji İle Tepki Ver
85
18
4
3
2