• Anasayfa
  • Sektörel
  • Dünya'nın İlk 3D Yazıcı İle Basılmış Ofis Binası Yapılıyor

Dünya'nın İlk 3D Yazıcı İle Basılmış Ofis Binası Yapılıyor

0
0
0
0
0
Dünya'nın İlk 3D Yazıcı İle Basılmış Ofis Binası Yapılıyor
3D yazıcı ile basılan ufak tefek araçlar ya da yedek parçalar son zamanların en trend ve en çok kullanılan teknolojisine sahip; ama bu ufak şeyler söz konusu yer Dubai olunca abartılmazsa elbette olmaz.
Toprağı sıksan petrol fışkıran Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Dubai’de her şeye yapılan ortak muamele üç boyutlu yazıcı konusunda da atlanmadı ve yağı bol bulan arkadaşlar, tüm bir binayı ve içindeki her şeyi 3D yazıcı ile basıp bir araya getirmeye karar verdi. (No offense; ama ata sözü öyle, ben ne yapabilirim)

Projeyi gerçekleştirmek için elini taşın altına koyan şirket daha önce de 3D yazıcıdan bazı inşaat bileşenleri basmış olan Çin merkezli firma WinSun Global; ama daha önce yaptığı işlerin yanında bu daha ulaşılamaz ve zorlayıcı; çünkü bu sefer tüm bir binayı içi ve dışı devasa bir yazıcıdan çıkartarak yapacaklar.

185 bin metrekare alana sahip olan ufak binalardan oluşacak olan bu kompleks, Dubai’nin işlek merkezlerinden birisinde yapılacak ve WinSun Global’in dediğine göre güçlendirilmiş beton, güçlendirilmiş fiber plastik ve fiberglas ile güçlendirilmiş alçı kullanılarak inşa edilecek.

İnşaat sektörü için bir devrim olması beklenen bu projenin sadece birkaç hafta sürmesi bekleniyor ve sektörde ihtiyaç duyulan iş gücünü %50 ile %80 arasında azaltması umut ediliyor. Bu durum elbette inşaat firmaları için bulunmaz fırsatken işçiler için kabusa dönüyor.

Projenin hayata geçmesi halinde ise 3D inşaatların yaygınlaşması ve 3D baskı metodunun yeni bir inşaat standardı haline gelmesi bekleniyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0