Dünya'nın İlk "Solucan Deliği" Aygıtı Yapıldı!!

6
2
0
0
0
Bilim adamları gerçek bir solucan deliği işlevini gerçekleştiren bir cihaz yapmayı başardılar.
Teknolojinin hızının önünü alamadığımız bir çağda yaşıyoruz. Gelişen uzay teknolojileri, veri aktarım teknolojileri ve mobil cihazlardaki ilerleme, uzun bir süre bu hızda devam edecek ve teknolojiye ayak uydurmak bir kenara bu teknolojilerin gelişimini okumak bile zorlaşacak gibi görünüyor.

Bilim-kurgu konulu diziler ve filmlerden hepimiz "Solucan Deliği" kavramını duymuşuzdur. Bilmeyenler için tekrar açıklayayım; solucan deliği uzay-zaman bütünlüğünde kullanılan bir kısayola verilen isimdir. Bu bütünlükte uzay ve zaman üst üste tutturulmuş ayrılmaz bir bütündür ve bu bütünlüğün aşılabilmesi için, teoriye göre, zamanın size yetişmesini engellemeniz ve sadece uzay yani "mekan" olgusu üzerinden hareket etmeniz gerekiyor. Zamanın ışık hızında hareket ettiğine inanılıyor ve bu durumda da solucan deliği cisimleri veya varlıkları ışık hızına çıkartıp zaman kavramını delerek deliğin bir ucundan diğer ucuna eş zamanlı olarak ulaşmanızı sağlayan tünel olarak geçiyor. Solucan deliği teorisi bu, şu anda tam olarak kanıtlanmış bir hali bulunmasada neredeyse bütün bilim adamları tarafından doğruluğu kuantum fiziği çerçevesinde doğrulanmış bir teori. Autonomous University of Barcelona'da bu teori, tam anlamında olmasa da gerçeğe dönüştürüldü. Kullanılan bir takım teknolojiyle manyetik alanların bir bölgede kaybolup, diğer tarafta tekrar varlığına devam etmesi gerçekleştirildi.

Manyetik alanı safdışı bırakan ve taşıyan maddeler kullanılarak yapılan solucan deliği aygıtı, manyetik alanı tam olarak cihazın diğer kısmından çıkana kadar görünmez kılıyor. Teknoloji hiçbir şekilde madde tranferine uygun değil şu anda, fakat bu gibi bir teknoloji insanları MRI makinesine sokmadan uzaktan onların vücudunu tarayabilmemize yarayacak bir teknoloji. Ya da kim bilir, belki biraz daha hayalperest olursak bu teknolojiyi Dünya'nın manyetik alanını bozacak ve gezegenimizi Güneş'in ölümcül ışınları karşısında savunmasız bırakacak bir süper kötüye veririz, o da cihazı bu derecede büyük bir etki için yeterince büyük hale getirip kullanır.

Kaynak: Gizmodo
6
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
2
0
0
0