​Dünyanın %1'i, Kalan %99'undan Zengin!

1
0
0
0
0
Size ''dünyanın %1'i kalan kısmından daha zengin'' desem ne düşünürdünüz? O zaman haberimize bir göz atın.
İngiliz merkezli yardım kuruluşu Oxfam, dünya genelinde insanların ortalama gelirlerini baz alarak bir araştırma yapmış durumda. Bu araştırmaya göre ise, ''zenginliğin zirvesi'' olarak tabir edebileceğimiz kişilerin sayısı, dünya nüfusunun %1'lik kısmını oluşturmakta.

Bu yüzde %1'lik kısmın şöyle bir özelliği daha var; bu kısmın servetinin toplamı, geriye kalan %99'luk kesimin toplamına eşit. Tabii Oxfam'ın verileri bununla sınırlı değil. Dünyanın bütün bölgelerinin varlık verilerini de hesaplayan Oxfam, dünyanın en zengin 62 kişisinin servetinin dünya nüfusunun en yoksul kesiminin mal varlığına da eşit olduğunu belirtmekte.

Peki bu mal varlıklarının parasal değerleri ne kadar? Araştırmalara göre son beş senede bahsi geçen 62 milyarderin varlıkları 500 milyar dolardan 1.76 trilyon dolara yükselmiş durumda. Dünyanın en yoksul yerlerinde ise her geçen sene yoksulluk oranı giderek artmakta.Oxfam'ın araştırmasında en ilginç olan şey ise dünya genelinde ekonominin nasıl işlediği sorunsalı. Şöyle ki; Oxfam, geçen sene yayınladığı verilere göre %1'lik kesimin 2016 yılında geri kalan %99'un mal varlıklarını geçmesi beklenmekteydi. Ancak bu durum yaşanmadı ve veriler eşit çıktı. Tabii bu %1'lik kısmın para kaybettiği yönünde yorumlanmasın. 

Hem yoksul kesimin artan nüfus sayısı, hem de ekonominin zengine işler şekilde yürütültemesi, verilerde de küçük bir oynamaya sebep oluyor. Mesela ülkemizde açlık sınırı olarak yaklaşık 1,400 lira belirlenmiş durumda. Ekonomi de bu veriye göre düzenleniyor. Ancak 800 lira ile ev geçindirmeye çalışan aileler hesaba katılmıyor. Yani uzun lafın kısası, ''zenginler için ekonomi'' durumu ön plana çıkıyor. Yaratılan ekonomi, %1'lik kesim çok daha fazla arayı açmasın diye yapılıyor gibi düşünebiliriz. Zaten Oxfam da bu durumu oldukça eleştirmekte.Neyse, verileri özet geçecek olursak; dünya çok güzel bir yer...

Kaynak: FortuneTurkey
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0