Dünyanın Çeşitli Yerlerinden Sınav Manzaraları

0
0
0
0
0
Sınav koşulları tıpkı eğitim sistemlerinde olduğu gibi dünyanın her yerinde farklı şekilde sunulmakta. Dünyaca ünlü iki haber ajansının objektiflerinden çıkan görüntüler de. bu farkları görmemizi sağlamakta.
Malum üniversite adayları için LYS maratonu başlamış durumda. Dün ve bugün gerçekleşen sınavlar haftaya haftasonu da devam ederek sonlanacak.

Biliyoruz, çoğunuz ''keşke sınav mınav hiç uğraşmasak'' diyorsunuz ancak, dünanın neresindeki eğitim sistemi ele alınırsa alınsın, test, sınav bunlar eğitimin vazgeçilmez birer parçası olarak kabul görmekte. LYS'yi baz alarak bakarsak; genelde sınava giren öğrencilerin şikayetleri uzak sınav yerleri, sınav salonuna giriş öncesi yapılan ciddi aramalar gibi şeylerdir. Peki bu işler -yani sınav işleri- dünyanın diğer yerlerinde nasıl oluyor?

İşte Reuters ve Associated Press'in objektiflerinden dünyanın pek çok yerine ait sınav fotoğrafları:
 

 Hindistan

Allahabad'ın kuzeyinde bulunan bir şehirde açık alanda sınava tabii tutulan Hindistan askeri okul öğrencileri. 

 Pakistan

Pakistan'nın Karaçi şehrinde öğrenciler zeminde yıllık İslami seminer sınavlarındalar. 

 Çin

Çin'nin Jinan şehrinde öğrenciler sanat okuluna girebilmek için yeteneklerinin denendiği çizim testine tabii tutuluyor. Yerel medyaya göre bu fotoğrafın çekildiği gün sınava katılmış olan öğrenci sayısı 8 binden fazla. 

 Suriye

Halep'de yıl sonu sınavına girecek öğrenciler elektrik kesintisiyle karşılaşmış ancak tedbirini önceden almış bir öğrenci var. 

 Afganistan

Ulusal Afgan Ordusu tarafından açılan Afgan Askeri Akademi'sinde, açılış seromonisine özel olarak yapılan sınava giren askerler. 

 Güney Kore

Seul'de bulunan Budist tapınağında, üniversite sınavına giren çocuklarının başarılı olmaları için dua eden aileler. 

 Çin

Hunan kentinde kuaför adayları (hayvan kuaförü dersek daha doğru olur), elemeleri geçip hayvan kuaförlüğü belgelerini alabilmek için köpekleri tıraş ediyor. 

 İngiltere

Londra'daki Güney Norwood Harris Akademi'de matematik sınavına giren öğrenciler. 

 Afganistan

Yine Afganistan'ın Vardak Vilayeti'nde bulunan bir köyde yıl sonu sınavına giren öğrenciler ve gözetmenleri. 

 Amerika Birleşik Devletleri

Maryland Eyaleti'nde düzenlenen heceleme yarışmasına katılan öğrenciler, yarışmanın kategorilerinden biri olan yazılı sınavdalar. 

 Çin

Son olarak yine Çin'den bir fotoğraf. Çin’in en zor sınavlarından birisi olarak kabul edilen The Gaokao sınavı. Sınavda son olarak devlet kopya çekilmesini önlemek adına drone'larla gözetleme yapma kararı almıştı. (detaylı habere buradan ulaşabilirsiniz)

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0