• Anasayfa
  • Sektörel
  • Dünyanın En Büyük Füzyon Reaktörü Çalıştırılmaya Hazır!

Dünyanın En Büyük Füzyon Reaktörü Çalıştırılmaya Hazır!

0
0
0
0
0
Şimdiye kadar üretilmiş en büyük nükleer füzyon reaktörü çalışmaya hazır ve yakın bir zamanda çalıştırılacak.
Bilinen en verimli ve en zor enerji kazanım türlerinden birisi, bir nükleer füzyon tepkimesidir. Bu tepkime, iki veya daha fazla atomun çok yüksek hız ve itiş kullanılarak bir araya getirilmesiyle oluşur. Bu hıza ve itme gücüne dayanamayıp bir birleşme yaşayan atomlar, bu birleşmeyle birlikte bazı parçacıklarını kendilerinden ayırırlar ve çok büyük oranda enerjinin ortaya çıkmasına neden olurlar. Ortaya çıkarttığı enerjiden dolayı bazı bomba türlerinde de kullanılan nükleer füzyon, her an doğal olarak yıldızlarda gerçekleşmektedir.

Tarih boyunca en başarılı mühendislerin yaşadığı ülke olarak bilinen Almanya'da "Wendelstein 7-X" adlı bir füzyon reaktörü kuruldu. Bu reaktör, dünyanın en büyük nükleer füzyon reaktörü olması nedeniyle kısa sürece oldukça büyük bir üne ulaştı. Wendelstein 7-X (W7-X) tam 19 yıldır üzerinde çalışmalar yürütülen bir proje. 56 ton manyetik bobini ve 250 giriş noktası bulunan Wendelstein 7-X, dünyanın en büyük füzyon reaktörü olmasının yanı sıra şimdiye kadar üretilmiş en karmaşık yapı ünvanına da sahip.
 

Toplam ağırlığı 300 ton olan ve yıldızların kalbinde gerçekleşen reaksiyonları küçük çaplarda taklit eden bu reaktör, yenilenebilir bir enerji kaynağı olmasa da araştırmalarda kullanılacak.

Kaynak: Gizmodo 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0