Dünyanın En Büyük Sim Kart Üreticilerden Gemalto Hacklendi

0
0
0
0
0
Birçok sektör için akıllı çipler üreten Hollanda merkezli Gemalto firmasına ait veritabanı NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı) ve GCHQ (İngiltere Hükümet İletişim Merkezi) tarafından hacklendi. Yaklaşık 80 ülke ile çalışan ve 450 kablosuz ağ sağlayıcısına çip üreten firmanın böyle bir durumla karşı karşıya gelmesi yetkililer üzerinde şok etkisi yarattı.
Birçok sektör için akıllı çipler üreten Hollanda merkezli Gemalto firmasına ait veritabanı NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı) ve GCHQ (İngiltere Hükümet İletişim Merkezi) tarafından hacklendi. Yaklaşık 80 ülke ile çalışan ve 450 kablosuz ağ sağlayıcısına çip üreten firmanın böyle bir durumla karşı karşıya gelmesi yetkililer üzerinde şok etkisi yarattı.

Aralarında Verison ve AT&T gibi dünyanın söz sahibi operatörleriyle de çalışan Gemalto yılda ortalama 3 milyon adet çip üretiyor. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, bu saldırıdan sonra firmanı hisselerinde yüzde 10 seviyesinde bir düşüş yaşandı. Ayrıca yetkililer, hacklenen veritabanı aracılığıyla milyonlarca kişinin ses kaydına ve mobil veri bilgilerine ulaşılabileceğini de belirtti.Gelen haberlere göre Gemalto, konuyla ilgili araştırma yapmak için tüm teknik bilgisi konuşturacak. NSA ve GCHQ tarafından ise henüz herhangi bir açıklama gelmedi.   
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0