Dünyanın En Değerli Markası Apple

0
0
0
0
0
Dünyanın En Değerli Markası Apple
Her sene dünyanın en iyi markalarının araştırıldığı ve Best Global Brands adı ile duyurulan listeyi yapan Interbrand kurumu yeni listesini açıkladı.
Her sene dünyanın en iyi markalarının araştırıldığı ve Best Global Brands adı ile duyurulan listeyi yapan Interbrand kurumu yeni listesini açıkladı. Kazanan çok az bir farkla Apple oldu. (az fark dediğime bakmayın o fark size yeni bir ülke kurmaya yeter)

Interbrand'ın hazırladığı rapora göre Google 107 milyar dolarlık değeri ile ikinci olurken, Apple ise 118,9 milyar dolarlık değeri ile birinci sırada yer aldı. Aradaki fark da başta söylediğim gibi bir ülke kurmanıza yetecek seviyede. Nedense herkes gibi ben de Google'ın değer olarak Apple'dan üstün olamasını bekliyordum. Çünkü bir çok yatırım haberlerini yazıyoruz, okuyoruz en basitinden şu anda dünyada robot üreten firmaların %80'ini bünyesinde Google barındırıyor. Bunun sebebi biçilen değerlerin gerçek değerler değil, belirli kriterlere göre sınıflandırılmış değerler olması. Yani özetle bu liste şirket değerlerini değil, sadece "marka" değerlerini gösteriyor.
 

 Peki bu rapor hangi kriterlere göre hazırlanıyor?


Markanın ürününün ve hizmetinin finansal başarısı
Markanın müşteri seçiminde oynadığı rol
Firmanın geçimini sağlayacak kazançları güvence altına alması

Interbrand'ın listesine göre sadece ilk iki sıradaki Google ve Apple 100 milyar dolar barajını geçmiş. Onun dışında Coca Cola 81 Milyar Dolarlık değeri ile üçüncü, IBM 72 Milyar Dolar değeri ile 4. sırada. Sıralamayı merak ediyorsanız buradan ilk 100 sıradaki firmaları görebilirsiniz.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0