Dünyanın En Küçük Kameralı Drone'u

2
1
0
0
0
Avucunuza sığmasının yanı sıra oldukça iyi uçabilen ve görüntü kaydı yapabilen bir drone üretildi.
Bundan birkaç sene önce piyasaya sürülen drone'lar, bugünlerde peynir ekmek gibi satılıyorlar. Drone'ların büyüyen piyasasında yer almak için birbiriyle yarışan üreticilerden birisi olan Axis, Vidius adlı drone'unu ürettiğini duyurdu. Sektörde bulunan onlarca drone modelinden çok daha farklı olan bu yeni model, o kadar küçük boyutlara sahip ki çoğu kişinin avuç içinden bile küçük.

1.5 inch metre kare boyuta sahip (yaklaşık 9.5 cm kare oluyor, yani 4 cm x 2,5 cm uzunluğa sahip olduğu düşünülebilir) olan Vidius, bu kadar küçük boyutlarda olmasının yanı sıra üzerinde bulunan kamerası sayesinde video kaydı yapabiliyor. 420p görüntü kalitesinde video kaydı yapabilen drone'un bir diğer özelliği de bazı ülkeler tarafından drone'lar için özel olarak hazırlanan hava sahası yasalarına göre drone sayılmıyor olması! Yani Vidius'un kullanıcıları, istedikleri takdirde drone'larını kullanabilecekler ve kullandıkları alanlarda drone'lara yasak olan herşeyi yapabilecekler.Aynı zamanda Vidius sahiplerinin Federeal Aviation Administration'a da kayıt yaptırmalarına gerek yok (0.55 pound'dan daha hafif olan bu drone, yasaların kapsamına girmiyor). Tabii ki bu yasa sadece Amerika'da bulunan drone kullanıcılarını kapsıyor, ülkemizde drone kullanımını düzenlemek adına çıkartılmış olan bir yasa bulunmuyor.

Bu kadar küçük boyutlara sahip olmasından dolayı batarya kapasitesi de küçük olan Vidius, 20 dakikalık şarj olma süresiyle 7 dakika uçuş yapabiliyor. Akıllı telefon uygulaması sayesinde akıllı telefonlardan da kullanılabilen drone, Ocak ayının 7'sine kadar 75 dolar fiyat üzerinden satılacak. Bu tarihten sonra fiyatı 95 dolara yükselecek.Kaynak: Engadget 
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0