Dünyanın En Uzun Hoverboard Uçuşu Yapıldı

0
0
0
0
0
Yakın zamanda teknolojinin bir velinimeti olarak görmeyi beklediğimiz Hoverboard, adım adım adından söz ettirmeye başladı.
Guinness Dünya Rekorları malumunuz. Bilmeyeniniz, duymayanınız yoktur (varsa da iki saniye bir Vikipedi yapıp gelsin, ayıptır). Daha önceden Guinness rekorları listesinde pek çok kategoriden, pek çok farklı rekora şahit olmuştuk. Bu rekor da, kendi kategorisinde şu an son derece nadirlerden.

Hoverboard'u bilenleriniz mutlaka vardır. Bilmeyenleriniz için de hemen kısaca anlatmak gerekirse, Hoverboard tabiri caizse bir uçan kaykay. Hani şu efsane bilim kurgu filmi ''Back to the Future II ''de, Marty'nin kullandığından (gerçi bu biraz daha irice ve tip olarak farklı, ancak kullanım ve işleyiş açısından bahsettiğimiz filmdekiyle paralel). 

      

İşte bahsettiğimiz dünya rekoru, bu Hoverboard'la kırılmış durumda. Günümüzde Hoverboard'dan ilham alınarak tasarlanmış, pek çok prototip bulunmakta. Ancak bunların hepsi normal zemin üstünde hareket için tasarlanmış. Bahsedeceğimiz, rekoru kıran Hoverboard ise, bunu su üstünde gerçekleştirmiş.

''Back to the Future II''den esinlenerek bu projeyi gerçekleştirdiğini söyleyen, Hoverboard'u yaparak rekoru kıran isim olan Catalin Alexandru Duru, su üstünde Hoverboard'u ile 275.9 metre ilerleyerek, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başardı.
 


Konuyla ilgili açıklamalar yapan Catalin, ''bu proje aynı zamanda gerçek boyutlarda dizayn edilmiş ilk Hoverboard. Tüm tasarım kendime ait. Şu an prototip aşamasında olan cihaz stabil uçuş özelliğini her yerde gösterebilmekte. Ancak çıkabileceğini tehlikeli yükseklikler ve sonucunda oluşabilecek kazalar adına, rekoru suyun üstünde hareket ederek kırmak istedik'' ifadeleri kullandı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0