Düşünce Gücüyle Kontrol Edilen Biyonik Ayak: Proprio Foot

1
0
0
0
0
Teknoloji her alanda oluğu gibi sağlık alanın da önemli yeniliklere imza atıyor. Bu sefer de düşünce gücüyle kullanılan biyonik bir ayak teknolojisi görüyoruz.
Hepimizin bildiği gibi teknolojinin gelişmesi sadece beyaz eşya sektörünün gelişmesine yardımcı olmuyor. Bu ve buna benzer alanlar dışında da gereğini yapan teknoloji, konu sağlığa geldiği zamanda elinden geleni ardına koymuyor. 

Daha önce de 3D yazıcıyla yapılan protez kollar gibi engelli kardeşlerimizin hayatını önemli ölçüde kolaylaştıran projeler başarıla gerçekleştirilmiş ve bu konuda önemli yol kat edilmişti. Haberimizi konu olan protez ayaklarlar için ve benzerlerinden biraz farklı. Çünkü bu biyonik ayak düşünce gücüyle kontrol edilebiliyor.İzlanda merkezli Össur adında bir şirkete ait olan projeye Proprio Foot ismi verilmiş. Bu sistemin çalışması ise aslında bakarız sanıldığı kadar zor değil. 15 dakika süren operasyon sırasında beyine küçük sensörler yerleştiriliyor. Bu sensörler sayesinde engelli kardeşlerimiz yalnızca düşünce gücüyle biyonik ayağı kontrol edebiliyor. 

Bu sistem şuan test aşamasında bulunuyor. Sistemin piyasaya çıktıktan sonra nerelerde yaygın olacağı ve toplamda ne kadara mal olacağı ise henüz bilinmiyor.  
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0